zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad dotazy čtenářů - poplatky za komunální odpad

23.04.2004
Odpady
Nad dotazy čtenářů - poplatky za komunální odpad


V obci, ve kterém mám trvalé bydliště, byla vydána obecně závazná vyhláška ohledně poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. V této vyhlášce je řečeno, že sazba poplatku činí 2.000,-Kč za jednu až čtyři osoby (tedy pokud užívá nemovitost pouze jedna osoba, tak platí 2.000,-Kč ročně, pokud čtyři osoby, tak platí také celkově 2000,-Kč ročně). V zákoně 565/1990 par. 10b je řečeno, že sazba poplatku může být max. 500 Kč na jednu osobu a rok. Je tato obecní vyhláška v souladu se zákonem? Pakliže ne, jaké kroky mám podniknout, aby byla, eventuelně abych neplatil víc, než vymezuje zákon? Právní formulace \"jedna až čtyři osoby\" se mi nezdá správná.

Dekuji


\"\"
Místní poplatky

Vámi popsaná vyhláška je ve zřejmém rozporu se zákonem o místních poplatcích, neboť počet osob není možné sčítat.
Je proto vhodné dát podle § 124 obecního zřízení podnět příslušnému krajskému úřadu, aby vyzval obec ke zjednání nápravy. Nezjedná-li pak obec nápravu do 30 dnů od doručení výzvy, navrhne krajský úřad Ministerstvu vnitra pozastavení účinnosti této obecně závazné vyhlášky.
Pokud nebude touto cestou zjednána náprava, je možné se proti neoprávněně stanovenému poplatku bránit cestou ústavní stížnosti. Tento postup je však nutné konzultovat s advokátem.

Zdroj: Spotrebitel.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí