zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Spolchemii unikl chlor, vedení podniku by mělo lépe zabezpečit provoz

23.04.2004
Havárie
Ve Spolchemii unikl chlor, vedení podniku by mělo lépe zabezpečit provoz
21.4.2004 - PRAHA – Toxický chlor, který byl za druhé světové války využíván jako bojový plyn, unikl dnes dopoledne v areálu Spolchemie v Ústí nad Labem. Podle dostupných informací se toxická látka nedostala za brány podniku. Obyvatelé města ji přesto cítili ve vzduchu. Podle sdružení Arnika by vedení Spolchemie mělo brát dnešní únik chloru jako vážné varování.

„Není to poprvé, co chlor ve Spolchemii unikl. Vedení podniku by mělo okamžitě přijmout taková bezpečnostní opatření, aby k podobné události nemohlo v budoucnu dojít. Pokud by uniklo větší množství chloru, mohlo by to vést až k evakuaci obyvatel Ústí nad Labem, protože areál Spolchemie se nachází zhruba půl kilometru od centra stotisícového města,“ uvedla Hanka Kuncová ze sdružení Arnika.

Spolchemie, stejně tak jako Spolana Neratovice, je podnik chlorové chemie, který při výrobě chloru využívá jedovatou rtuť v tzv. amalgámovém postupu. Spolchemie ročně zcela zbytečně vypouští desítky kilogramů rtuti do Klíšského potoka a vyprodukuje množství odpadů, které jsou kontaminovány rtutí, aniž by tomu tak muselo být. Chemička rovněž vypouští rtuť do ovzduší, které dýchají obyvatelé celého Ústí nad Labem.

Spolechemie i Spolana by mohly využívat nejlepší dostupnou technologii v oboru chlorové chemie – membránová technologie, která je ohleduplná k životnímu prostředí. Membránová technologie nevyužívá žádné toxické látky a má výrazně nižší spotřebu energie než amalgámový postup, který je podle dokumentace BREF (1) považován za nejhorší možnou variantu pro výrobu chloru.

Přílohy:

(1) BREF – Referenční dokument BAT; Evropská komise; Integrovaná prevence a omezování znečištění (IPPC) Referenční dokument BAT v sektoru výroby chloru a louhu, Říjen 2002
Tisková zpráva sdružení Arnika
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí