zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lososi se vracejí od roku 1998, kdy je rybáři vysadili do tří přítoků

23.04.2004
Příroda
Lososi se vracejí od roku 1998, kdy je rybáři vysadili do tří přítoků
Lososi, kteří se po půl století vrátili do Labe, by mohli znovu zmizet. Podle státní Agentury ochrany přírody a krajiny by je z řeky mohly vypudit dva plánované jezy v okolí Děčína.
\"Jezy by pro lososy vytvořily migrační překážky a znemožnily také jejich rozmnožování přímo v hlavním toku Labe,\" tvrdí ředitel agentury Martin Dušek. Zdymadla v Malém Březně a Prostředním Žlebu by zpomalila proudění vody, takže by bahnité náplavy zanesly štěrkové plochy, kde se tyto vzácné ryby mohou rozmnožovat.
Lososi jsou pokládáni za indikátor čistoty životního prostředí. Z Labe zmizeli po válce kvůli postupujícímu znečišťování řeky a stavbám jezů, které zamezily rybám putovat z řeky do moře a nazpátek. Kdysi jich přitom táhly Labem desítky tisíc.
Ministerstvo dopravy, které stavbu zdymadel na dolním Labi prosazuje, pokládá obavy Agentury ochrany přírody a krajiny za neodůvodněné. \"Průchodnost jezů byla věnována nadstandardní pozornost. V každém jezu jsou projektovány dva migrační přechody,\" uvádí ministerstvo.
Vláda by o jezech, o něž ministerstva dopravy a životního prostředí vedou spor deset let, měla rozhodnout v nejbližších týdnech. Ochrana živočichů a rostlin přitom bude hrát při jednání kabinetu důležitou roli. Podle Ministerstva životního prostředí by zdymadla kromě lososů ohrozila i další vzácné živočichy a rostliny.
Lososi se do Labe vracejí od roku 1998, kdy rybáři s ochránci přírody vysadili do tří labských přítoků první malé ryby. Po dvou letech odpluli do moře, kde tráví většinu svého života. Na podzim 2002 se první dospělí lososi vrátili na místo svého narození, do říčky Kamenice v Hřensku, aby se tu rozmnožili.
Martin Dušek z Agentury ochrany přírody a krajiny odhaduje, že do Labe se teď vracejí už desítky lososů. V německých příhraničních řekách už táhnou stovky ryb. Lososi však zatím mohou žít v řece jen díky umělému vysazování. Zatím bylo vysazeno více než milión malých lososů, což si vyžádalo takřka sedm miliónů korun, přičemž větší část poskytlo Ministerstvo životního prostředí.
Lososi se vracejí do Labe a jeho přítoků díky tomu, že se v posledních letech podařilo řeky výrazně vyčistit.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí