zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vliv pracích prášků na životní prostředí

29.04.2004
Voda
Vliv pracích prášků na životní prostředí

Pokud jste se v létě nemohli koupat v řece kvůli vodním řasám, vězte, že jednou z příčin byly i prací prášky. Mnoho pracích prostředků obsahuje fosfor, který je pro řasy živinou. Je-li ho ve vodě dost, řasy se při příznivém počasí snadno přemnoží. To pak vede ke snížení kyslíku ve vodě, ke zhoršení samočisticí schopnosti toků a někdy i k úhynu ryb.

Fosfor se do povrchových vod dostává i z pracích prášků - ve městech připadá na jejich vrub až polovička celkového znečištění fosforem. Městské a obecní čistírny všechen fosfor z odpadních vod neodstraní; tam kde čističky chybí, je situace ještě horší.

Na rozdíl od třeba rakouského trhu, kde se jiné než bezfosfátové prostředky neprodávají, jsou u nás k mání prostředky s fosforem i bez. Spotřebitel však mezi nimi rozlišuje obtížně. Většinou musí studovat etiketu, kde je složení uvedeno velmi drobným písmem, často jen cizojazyčně nebo také vůbec ne.

Ekologická poradna Rosa proto vydala aktuální hodnocení pracích prostředků na českém trhu z hlediska fosforu. Jeho obsah byl zjišťován laboratorním testem.

Lze říci, že oproti minulým letům je nabídka bezfosfátových prostředků vyšší. Lze to přičíst hlavně novým tekutým prostředkům, které se objevily na našem trhu nedávno a které téměř bez výjimky fosfor neobsahují, nebo jen v malé míře.

Naproti tomu u nás stále citelně chybí kompaktní prostředky (v obchodech se prodává jen jeden, další v síťovém prodeji), ačkoli právě tyto jsou k přírodě zdaleka nejšetrnější - neobsahují zbytečné látky, mají menší nároky na dopravu i obaly.

Kromě pracích prášků byly letos testovány i prostředky pro myčky nádobí. Zde je situace horší - s bezfosfátovým prostředkem se v roce 2000 nesetkáme, ačkoli před čtyřmi lety, kdy Rosa dělala podobné testování naposledy, to možné bylo.

Rosa monitoruje trh s pracími prostředky od roku 1993 a její zkušenosti ukazují, že český spotřebitel, který nechce zbytečně zatěžovat přírodu fosforem, musí pečlivě vybírat. Výrobci mu to stále moc neusnadňují.

Karel Srdečný
http://www.spotrebitele.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí