zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoucký kraj zřídí zvláštní účet pro likvidace havárií

29.04.2004
Voda
Havárie
Olomoucký kraj zřídí zvláštní účet pro likvidace havárií
OLOMOUC - Olomoucký kraj zřídí zvláštní účet, na kterém bude shromažďovat peníze, které použije v případě nouze k financování likvidace havárií ohrožujících vodu. Rozhodli o tom krajští radní.
Na zvláštní účet budou ukládány příjmy z poplatků za odběr podzemní vody, které hejtmanství inkasuje od letošního roku. \"Kraje dostávají polovinu poplatků, zbývající část plyne Státnímu fondu životního prostředí. Užití těchto finančních prostředků je omezeno zákonem. Předpokládaný příjem Olomouckého kraje je 20 až 25 miliónů korun ročně,\" uvedl Ivo Heger z olomouckého hejtmanství.
Peníze z účtu budou moci být podle něj využity v případě, že bude třeba likvidovat havárii ohrožující povrchové nebo podzemní vody, jejíž viník nebude znám. Peníze mohou být použity jak v případě jednorázových havárií, tak i starých ekologických zátěží.
Kraj rovněž zvažuje vypracování programu podporujícího výstavbu a obnovu vodohospodářské infrastruktury, který by rovněž mohl být financován ze zmiňovaných poplatků.
\"Důvodem je fakt, že předpokládané příjmy kraje přesahují zákonem stanovenou výši desetimiliónové rezervy na likvidaci havárií. Kraj by z nového programu mohl přispívat na opatření k ochraně vodních zdrojů před znečištěním a povodněmi, výstavbu a obnovu vodovodů a úpraven vod a budování a rekonstrukce čistíren a kanalizace,\" dodal Heger.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí