zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické farmě pomáhá chov ovcí

29.04.2004
Obecné
Ekologické farmě pomáhá chov ovcí
Chrámce - Na Mostecku se nachází ekologická farma, a to Zámecké sady v obci Chrámce.
Farma se rozkládá na ploše sto hektarů a její hlavní náplní je výroba moštů. Roční produkce dosahuje v průměru kolem šedesáti tisíc litrů. Hodně záleží na počasí a na úrodě. Vysoká produkce je možná také díky moštovací stolici, kterou farma odkoupila ze Švýcarska. Majitelé farmy Jiří a Olga Syrovátkovi přišli na Mostecko před lety z Prahy.

\"Pálíme také vlastní pálenku na objednávku. Je to kolem jednoho tisíce litrů ročně. Obsah alkoholu v ní je 50,6 procenta. Dodáváme ji do specializovaných obchodů a prvotřídních hotelů. Může si ji od nás samozřejmě koupit každý,\" sdělil našemu listu Jiří Syrovátko.
Nejvíce se ze sadů sklízí hrušky a jablka. Také višmě a třesně dávají pěknou úrodu. Okrajově zde pěstují meruňky.
Na farmě navíc produkují také sušené ovoce, které se dodává do obchodů. Letos by ho chtěli dodat na trh asi tak jednu tunu. Doplňkově se zde chovají ovce, a to plemena Bergshaf a Merinolandschaf. Pro radost pak také několik kusů kamerunských ovcí.

\"Ovce chováme hlavně proto, že nám spásají trávu pod stromy a my máme o to méně práce,\"
připomenul Syrovátko. Farma zaměstnává tři stálé pracovníky a v době sklizně a zpracování ovoce tu najde práci dalších dvacet lidí. V loňském roce farma obdržela ocenění Česká kvalita za biopotravinu roku v kategorii mošty.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí