zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberecká čistírna vod potřebuje po deseti letech rekonstrukci

04.05.2004
Voda
Liberecká čistírna vod potřebuje po deseti letech rekonstrukci
Deset let po zahájení provozu potřebuje liberecká čistírna odpadních vod rekonstrukci. Podle generálního ředitele Severočeské vodárenské společnosti Miroslava Harciníka nemá zařízení dostatečnou kapacitu, aby mohlo zpracovávat odpadní vody z Liberce i sousedního Jablonce a navíc nesplňuje evropské požadavky na kvalitu čištění od fosforu a dusíku. \"Rekonstrukce a rozšíření tohoto zařízení přijdou podle odhadů na 220 milionů korun,\" řekl dnes ČTK Harciník.

Liberecká čistírna byla vyprojektována na konci 80. let. Do provozu byla uvedena v roce 1994 a její výstavba přišla podle SVS na 477 milionů korun. Zařízení s kapacitou na 122.000 ekvivalentních obyvatel patřilo ve své době k největším v zemi. Čistírna byla tehdy na evropské úrovni, dnes je však podle Harciníka zastaralá. Navíc byla původně postavena jen pro potřeby Liberce a blízkého okolí, v minulých letech se na ni ale napojil i sousední Jablonec. Proto se počítá s rozšířením kapacity zařízení téměř o 60 procent na 190.000 obyvatel.

Na rekonstrukci a rozšíření čistírny v Liberci chce SVS získat příspěvek z kohezního fondu Evropské unie. Čistírna je součástí integrovaného projektu Lužická Nisa, který počítá s rozšířením čištění odpadních vod a zajištěním množství a jakosti pitné vody v povodí této řeky. Celkové náklady projektu se odhadují na 900 milionů korun. \"Na základě zkušeností z minulosti předpokládáme, že bychom z evropských fondů mohli dostat až 60 procent potřebných prostředků,\" dodal ředitel.

SVS je největší vodárenskou společností v Čechách, protože její region pokrývá 12 procent území republiky. Akcionáři společnosti je 455 měst a obcí. Rekonstrukce liberecké čistírny není jediným projektem, který musí SVS kvůli přísným normám Evropské unie realizovat. Podle předsedy představenstva Petra Skokana, bude muset firma do roku 2010 do modernizace a výstavby nových zařízení na severu Čech investovat kolem 9,4 miliardy Kč.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí