zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

04.05.2004
Obecné
Krátce - různé

Na nejvyšší české hoře Sněžce přivítalo vstup do unie v prvních vteřinách prvního května sedmnáct lidí a jeden pes.
Organizátoři akce ale museli zrušit původně plánovaný oficiální ceremoniál na Sněžce kvůli nesouhlasu správy Krkonošského národního parku a  Ministerstva   životního   prostředí  .
\"Rozvinuli jsme českou vlajku, zazpívali národní hymnu a připili si,\" uvedl organizátor výstupu Robert Procházka.
Správa parku nepovolila akci kvůli obavám z poškození krkonošské přírody.

Projedná vláda ve středu:
Návrh nařízení vlády o stanovení podmínek k poskytování dotací na zalesňování zemědělské půdy a na založení porostů rychle rostoucích dřevin na zemědělské půdě určených pro energetické využití
č. j. 499/04 - rozesláno předběžně
Předkládá ministr zemědělství
 
České dráhy chtějí oživit zájem o rychlodráhu Praha - Kladno - Posilují svou pozici ve firmě PRaK, jejímž hlavním úkolem je příprava a výstavba rychlodráhy Praha-Kladno s odbočkou na letiště Ruzyně. Za 880 tis. korun koupí část podílu, který má ve firmě město Praha, ve snaze rozhýbat projekt modernizace této železnice. Městu zůstává ve firmě asi 10% podíl, a bude tak moci prosazovat své zájmy v projektu rychlodráhy, sdělil magistrát. Další podíly mají město Kladno a Středočeský kraj. O rychlodráze se hovoří dlouho. Podle  MŽP  by výrazně zhoršila  životní   prostředí  v Praze 6, proto firma PRaK dostala za úkol vypracovat variantu podzemní rychlodráhy v šesté městské části. Podle ČD by modernizace železnice zlepšila obslužnost. Zvýšila by se kapacita trati, doprava by se zrychlila, hlučné motorové vlaky by vystřídaly tišší elektrické soupravy, ulehčilo by se i motoristům a chodcům, protože řada přejezdů by byla mimoúrovňová. Modernizace trati přitom nevylučuje prodloužení metra trasy A, jak je prosazuje radnice Prahy 6.

České celní orgány, které propustí zhruba čtvrtinu zaměstnanců, budou nadále spravovat cla (ze zemí mimo EU) a některé daně, včetně komplexní správy spotřebních daní. Dosud spravovaly spotřební daně jen při dovozu zboží a u tabákových výrobků. Kontrolní činnost celních orgánů se rozroste mj. o ochranu práv duševního vlastnictví,  životního   prostředí  , ochranu před nelegálními dovozy drog, zbraní či nebezpečných  odpadů  . Pokud jde o sladění české legislativy s evropskou, ČR podle Evropské komise v podstatě splňuje požadavky v oblasti daní, celní unie i společné obchodní politiky.

Varhanní koncert zazní dnes od 20 hodin v olomouckém Chrámu sv. Mořice. Vystoupení ukončí dlouhodobý program Ekologické dny Olomouc, při kterých se pořadatelé snaží upozornit na otázky životního prostředí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí