zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středoevropská konference o obalech

10.05.2004
Odpady
Středoevropská konference o obalech
Obaly a balení zabírají téměř neohraničené pole invencí novinek, nápadů a inovací, ale jsou také předmětem řady problémů, s nimiž se firmy musí poprat.
Bude se jimi zabývat druhý ročník středoevropské konference o obalech, který proběhne 24.- 25. 5.. 2004 v Praze v hotelu Olympik.

Konference pod oficiálním názvem 2nd Central and Eastern European Conference on Packaging se zaměří na obalovou evropská legislativa se zaostřením na Polsko, Slovensko a Česko. Vedle toho je konference charakterizována posunem také do oblastí více technických a marketingových.

Jedním z témat budou nové materiály a technologie, které umožňují průmyslové uplatnění i objevů staršího data. Konkurenční tlak díky ofenzivní prodejní politice diskontů zesílil. Reakcí obchodu je i omezení skladovacích a logistických nákladů, hledání nových obalových systémů. Jednotlivá spotřební balení jsou nabízena přímo ze skupinových balení. Různé varianty otevírání přepravních a skupinových obalů fungují společně s účinným reklamním efektem.

Evropská populace stárne, zvětšuje se počet jednočlenných domácností, na druhou stranu je Evropa pod tlakem vlny imigrace. Požadavky výrobců baleného zboží na obaly kopírují měnící se požadavky svých zákazníků: malé porce, lehce otevíratelné obaly, opětovné uzavření.

Tlak na prevenci

V únoru 2004 vstoupila v platnost směrnice 2004/12/EC, která je novelou směrnice 94/62/EC Packaging and Packaging Waste Directive. Vedle nových, samozřejmě vyšších požadavků na využití a recyklaci odpadů z obalů je patrný silný tlak v oblasti prevence. Nejpozději do 18. srpna 2005 musí členské státy upravit svoji obalovou environmentální legislativu, aby byla v souladu s novelizovanou směrnicí. Soustava harmonizovaných evropských norem přináší technické předpisy, jenž umožňují balit výrobky tak, aby je bylo možné uvádět na trh v jakékoli členské země EU bez kladení dalších podmínek.

Již přes rok je v Německu povinnost zálohovat některé typy jednocestných (nevratných) obalů. Průvodním jevem je narušení fungování duálního systému známého jako \"Zelený bod\" a negativní dopady na řadu typů balení. Došlo k razantnímu poklesu prodeje nápojů v plechovkách, maloobchod zaznamenal komplikace a vyšší náklady. Nepovedlo se zavést celostátní systém sběru, proto nastoupilo šikanování spotřebitelů, tj. nutnost \"nevratné\" obaly vracet u obchodníka nebo řetězce, kde byl nápoj nakoupen. Důsledek: další pokles podílu opakovaně použitelných vratných obalů.

Značení obalů, vlastnosti obalových prostředků a obalů, způsoby zajištění a prokazování požadovaných vlastností by mohly být překážkami ve volném oběhu zboží mezi státy jednotného trhu v případě jejich dovozu do ČR, SR.

Nové fólie přinášejí úspory

Konkurenční soutěž je silným hybatelem pokroku i v oblasti balicích materiálů. Důkazem toho je i řada nových plastových fólií s vynikajícími bariérovými vlastnostmi pro balení potravin. Snížení tloušťky až na hranici 19 mikrometrů přináší úsporu hmotnosti, odvodů poplatků na zajištění sběru a využití obalových odpadů z těchto spotřebitelských balení.

Přepravní obaly hrají důležitou roli v toku zboží dodavatelů obchodních řetězců. Vedle tradičních řešení cestou prodeje přepravních obalů se stále více prosazuje poskytování obalů jako služby - zapůjčením se zajištěním opakovaného použití (pool). Poskytovatel na sebe bere odpovědnost za kvalitu včetně čistoty obalů. Příjemným \"vedlejším účinkem\" je i zajištění využití odpadů z těchto obalů.

Radiofrekvenční identifikace je zřejmě dalším stadiem zvýšení kvality propojení zboží, jeho obalu - nosiče informací a datových informačních systémů firem. Je to trend, kterému se, podobně jako čárovým kódům, lze jistou dobu vyhýbat, nikoli však vyhnout.

Po řadě zemí (Čína, USA, Kanada, Mexiko, Nový Zéland), které vyžadují zpřísněné požadavky z hlediska ochrany před šířením škodlivých organismů na dřevěné obaly, jako například palety, bedny, sudy, přepravky, se má těmto opatřením v červenci 2004 připojit i EU. Stranou nezůstanou ani palety EUR.

Detailní program konference naleznete na www.syba.cz

AUTOR: Vlado Volek,
Obalová asociace SYBA
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí