zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na kácení stromů peníze nedají

05.05.2004
Příroda
Na kácení stromů peníze nedají
Svitavy - Důležitou složku zeleně ve městě tvoří stromy, podílejí se tak na zlepšování životního prostředí obyvatel.
\"Důležité je však stromy nejenom vysazovat, ale také pečlivě a odborně ošetřovat během celého života,\" říká vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Marek Antoš.
Ošetření velkých stromů vyžaduje speciální znalosti, vybavení a dovednosti.
\"Neodborný řez může způsobit nezvratné poškození, které bude ovlivňovat strom po celý jeho život, v horších případech život stromu podstatně zkrátí,\" zdůrazňuje Antoš.
Stejně jako v minulých letech byl i pro letošek vyhlášen ve městě program na podporu ošetřování významných stromů rostoucích na území města.
\"Přednostně bude příspěvek přiznán na ošetření stromů, jejichž stav lze charakterizovat jako rizikový,\" konstatuje vedoucí odboru životního prostředí. Ošetření spočívá v provedení bezpečnostního a zdravotního řezu, sanaci dutin, případně zabezpečení koruny stromu proti jejímu rozlomení umístěním bezpečnostní vazby.
\"Příspěvek nebude poskytován na kácení stromů,\" upozorňuje Antoš. Žádost o poskytnutí příspěvku je nutné podat do 10. května, a to na odbor životního prostředí městského úřadu. Zde lze také vyzvednout potřebný tiskopis a získat podrobné informace. K žádosti je nutné doložit doklad o vlastnictví pozemku a kopii katastrální mapy se situačním nákresem stromu.
Všechny žádosti posoudí odbor životního prostředí, který také zajistí zpracování cenové nabídky od odborné firmy. Poté budou veškeré podklady předány ekologické komisi rady města, která rozhodne buď o poskytnutí příspěvku, či zamítnutí žádosti. Kritéria, která budou brána v potaz, se týkají významu daného stromu z hlediska městské zeleně, stupně poškození a výše spoluúčasti vlastníka stromu.
\"Podáním žádosti nárok na příspěvek nevzniká,\" konstatuje Antoš.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí