zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obavy z dovozu odpadů jsou neopodstatněné

05.05.2004
Odpady
Obavy z dovozu odpadů jsou neopodstatněné
Liberec - Za neopodstatněné označilo včera ministerstvo životního prostředí obavy ekologů z dovozu odpadů ze zahraničí pro spalovnu v Liberci. Dovoz komunálního odpadu k využití může povolit jen ministerstvo a žádnou žádost v tomto smyslu od liberecké spalovny zatím nedostali, sdělila mluvčí MŽP Karolína Šůlová. Spalování odpadů navíc podle české i evropské legislativy není využitím, ale likvidací, a pro takové účely není podle ní dovoz odpadů možný vůbec.
Krajský úřad v Liberci přitom nedávno vydal souhlas s provozem spalovny jako zařízení na energetické využití odpadu. To je však podle Zuzany Tachovské ze sdružení Lidi pro Liberec v rozporu s rozhodnutím Evropského soudního dvora.
\"Podle stanoviska evropského soudu z loňského února nelze spálení odpadu považovat za jeho využití ani v případě, že se tímto způsobem produkuje teplo,\"
řekla Tachovská. Nyní jí dalo za pravdu i ministerstvo životního prostředí.
Ať už spalovna odpad využívá, či likviduje, nebude to podle vedoucí krajského odboru životního prostředí Jaroslavy Janečkové mít dopad na likvidaci odpadů v kraji, ani to nemá zásadní význam pro odpadovou politiku kraje.
\"V programu nakládání s odpady počítá Liberecký kraj s tím, že ve spalovně bude končit zhruba polovina komunálního odpadu, který se v kraji vyprodukuje, na tom se zřejmě nic nezmění,\" řekla včera Janečková.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí