zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geotermální voda zkušebně ohřeje zoo již v příštím roce

06.05.2004
Obecné
Geologie
Geotermální voda zkušebně ohřeje zoo již v příštím roce
Krásné Březno - Položením základního kamene byla včera v zoologické zahradě zahájena druhá etapa dlouhodobého projektu využití obnovitelných zdrojů energie a ekologizace jejího provozu.
Podle ředitelky Zdeňky Jeřábkové bude do dvou let zahrada vytápěna zcela ekologicky a také ekonomicky. Myšlenka na využití geotermální vody pro tyto účely podle Jeřábkové vznikla již v roce 1998.
\"Doposud je areál vytápěn parou, což nás měsíčně vyjde na přibližně tři miliony korun. Počítáme, že přechodem na nový systém vytápění budou náklady zhruba poloviční,\"
uvedla ředitelka. Dodala, že ústecká zoo tak bude jedinou zahradou v republice, která bude vytápěna geotermálně z vlastního vrtu.
Obchodní ředitel společnosti Skanska, divize technologie, Josef Jahoda řekl, že na stavbě se spolu s jeho firmou bude podílet i firma IVT Tepelná čerpadla.
\"Půjde o bezkanálové rozvody tepla po zahradě. Geotermální voda bude proudit ve speciálních ocelových trubkách uložených do země,\"
popsal plánovanou technologii stavby Ing. Jahoda s tím, že v areálu zahrady vyrostou čerpací stanice geotermální vody, podzemní rozvody a tepelná čerpadla v pěti objektech tepelných stanic. Vedoucí městského projektového týmu pro využití geotermální energie Pavel Tošovský dodal, že z podzemního vrtu se voda převede ve speciáních výměnících do topné vody, která pak bude obíhat v radiátorech.
První etapa stavby z roku 2002 zahrnovala vybudování vrtu hlubokého až 500 metrů. Vytéká z něj voda o teplotě 32,5 stupně Celsia. Dílo přijde na více než třicet milionů korun, zhruba polovinu uhradí státní dotace. Investiční náklady by se podle Tošovského měly městu vrátit do deseti let. S uvedením nového systému do zkušebního provozu město počítá v topné sezoně 2005-2006.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí