zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát na opatovickou spalovnu nepřispěje

07.05.2004
Odpady
Stát na opatovickou spalovnu nepřispěje
Lidé, kteří se stavbou nesouhlasí, tak mohou zatím klidně spát

Spalovna komunálních odpadů v lokalitě elektrárny Opatovice nad Labem se v nejbližším období stavět s velkou pravděpodobností nebude.

Zařízení, které by si vyžádalo investice za více než dvě miliardy korun, chtěly postavit Pardubický a Královéhradecký kraj společně s Elektrárnou Opatovice za podpory kohezního fondu Evropské unie (EU). Tak však dala pro následující tři roky prioritu ochraně vod, a tak projekt spalovny příliš velkou naději na úspěch nemá.
\"Při realizaci opatovické spalovny se počítalo s dvoutřetinovou dotací EU,\" konstatoval krajský radní Petr Šilar (US-DEU), zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. \"Pokud by tato dotace nedopadla, mohu již dnes říci, že stát nám na tuto investici nedá ani korunu,\" dodal.
Faktem zůstává, že podle vyjádření úřadu evropské komisařky pro životní prostředí by mělo do ochrany vod jít až devadesát procent všech plánovaných finančních prostředků a u odpadového hospodářství by se podpora měla týkat převážně separace a recyklace odpadů, podpory systémů sběrů a snad i rekonstrukce stávajících spaloven. Výstavba obří spalovny se však do omezeného prostoru kohezního fondu EU zřejmě nevejde.

Jde o ekologickou likvidaci odpadů

\"Výstavba spalovny je pouze součástí plánu odpadového hospodářství. Stále se však o ničem jiném nediskutuje než o ní. Přitom všichni víme, že je nutné řešit třídění odpadu, recyklace a další druhy již osvědčených způsobů jeho likvidace. To vše nakonec vyplývá z našeho materiálu, který se zabývá likvidací odpadů v horizontu příštích deseti let. Ministerstvo životního prostředí dalo v minulém týdnu souhlas s předloženým materiálem. I nám, předkladatelům, jde především o to, aby způsob likvidace odpadů byl co nejekologičtější,\" zdůraznil Petr Šilar.
Obyvatelé Čeperky, Opatovic nad Labem a dalších obcí v okolí Elektrárny Opatovice, kteří předali před několika dny hejtmanům obou krajů petice vyjadřující nesouhlas s výstavbou spalovny, tak mohou zatím klidně spát. Plán na stavbu spalovny byl již sice představen zástupcům EU, hlas s právem rozhodovacím však budou mít nadále, a to zcela jednoznačně ony dvě miliardy. A ty zatím jsou v nedohlednu.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí