zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Při závodech pod Korábem by už žáby neměly umírat

10.05.2004
Příroda
Při závodech pod Korábem by už žáby neměly umírat
Nedávné motoristické závody v serpentinách pod kdyňským Korábem prý připravily o život spoustu žab migrujících do nedalekého rybníčku.

Kdyně - Zatímco příznivci motorismu odcházeli z nedávných dvoudenních automobilových závodů pod Korábem spokojeni, ochránci přírody se pozastavovali nad množstvím rozjetých žab na silnici.
\"Dočetla jsem se v Domažlickém deníku, jak pod Korábem hřměly motory, ale že umíraly stovky žab, po lesích běhala ustrašená zvěř, to jsem se nedočetla, to již nikdo nenapíše,\" stojí kromě jiného v dopise podepsaném Alenou Taubertovou ze Kdyně. \"Právě v době, kdy se celá příroda probouzí ze zimního spánku, umožní starosta konání závodů vedoucích lesem, aby si pár lidí zvýšilo sebevědomí rychlou jízdou. Jaká spoušť po nich zůstane, starostu nezajímá. Stačí se však jít podívat ke koupališti, kde leží stovky přejetých žab, které právě v této době migrují do nedalekého rybníčku. Jinde se natahují okolo silnic ochranné sítě, u nás je důležitější, že burácí motory,\" pokračuje pisatelka.
Její dopis ale kdyňský starosta Jan Löffelmann považuje za anonym. Žena uváděného jména prý ve Kdyni nebydlí. O žabím problému strarosta ví a už jej i mnohokrát řešil. \"Při opravě koupaliště Hájovna jsme přenášeli žáby ve vědrech do protějšího rybníčku. Mrzí mě, že při závodech je usmrcováno žab více. To se ale děje i při běžném provozu. Budeme hledat nějaké řešení, ale závody na zajímavých tratích omezovat nebudeme. Chceme, aby Kdyně byla vidět, a závody k tomu pomáhají. Více se problému žab nechci vyjadřovat,\" uzavřel starosta.
Uspořádání závodu povolil domažlický odbor životního prostředí. Orgán ochrany přírody však prý nevěděl, že v prostoru je mezi koupalištěm a malou vodní nádrží migrační cesta obojživelníků. \"Místní šetření před vlastní akcí jsem neprovedl, ale na základě upozornění jsem místo po závodech navštívil. Na silnici jsem napočítal padesát přejetých ropuch,\" říká Petr Sladký z odboru životního prostředí. \"Aby nedocházelo k opětovnému hromadnému úhynu žab, bude pro příští rok nařízeno určité opatření, popřípadě se bude muset přesunout termín závodu. V nejbližší době chceme vypracovat studii technického řešení, například vybudování zábran, zprůchodnění silničního propustku nebo vybudování náhradních biotopů vhodných pro rozmnožování obojživelníků.\"
Pořadatelé již tradičního automobilového slalomu pod Korábem z kdyňského automotoklubu při závodech využívají předsezonní volné kapacity místního kempu. \"Termín závodu v žádném případě nemůžeme posunout, protože musíme zajistit ubytování pro závodníky z celé republiky,\" vysvětluje jeden z organizátorů Ludvík Blahník.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí