zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ptačí oblasti způsobí lesníkům komplikace

11.05.2004
Les
Ptačí oblasti způsobí lesníkům komplikace
Zlínský kraj - Dvě chráněné ptačí oblasti vytipovala Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky ve Zlínském kraji. Jedna z nich se nachází v Hostýnských vrších na rozloze téměř pět tisíc tři sta hektarů, druhá je oblast Horní Vsacko s plochou přes sedmadvacet tisíc hektarů. Zatímco ornitologové tento krok vítají, lesníkům v uvedených územích způsobí mnohé komplikace.
\" Vymezení ptačích oblastí omezí hospodaření v lesích, protože součástí směrnice o ptácích bude zhruba od 15. března do 15. července zákaz veškerých těžebních prací v lese. O pěstebních pracích není ještě rozhodnuto. Jisté je, že uvedené omezení sníží výnosy porostů,\" uvedl Josef Dobeš z Lesní správy Lesů České republiky Vsetín.
Další problémy vzniknou vlastníkům lesů po stránce administrativní, neboť podle Dobeše budou kromě běžné agendy se státní správou při schvalování těžeb potřebovat také stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody.
Podle Dobeše však současný stav lesů a hospodaření v nich zaručuje ptactvu už teď podmínky k jejich ochraně. \" Zdá se mi proto, že další byrokratická opatření jsou nad rámec toho, co chce EU,\" dodal.
Rozhodnutí o chráněných ptačích oblastech naopak vítají ornitologové. \" Je to určitě v pořádku. Chceme- li chránit druhy, musíme chránit hlavně jejich biotopy. Zejména území, kde hnízdí. Kdyby se například změnila druhová skladba lesů nebo zarostly louky, tak některé druhy odsud vymizí. Třeba chráněný chřástal polní je vázaný na lučiny,\" komentoval Miroslav Dvorský z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Dobeš vysvětlil, že oblasti byly vytipovány z důvodu nové legislativy, jež začala platit od našeho vstupu do Evropské unie. Jednou z nich je v rámci evropského programu Natura 2000 i ochrana ptáků. \" Například Horní Vsacko je navrhováno kvůli zvýšené ochraně populace lesních druhů ptactva jako čáp černý, datlík tříprstý, lejsek malý, jeřábek lesní a strakapoud bělohřbetý. Ochrana se týká rovněž lučních a křovištních druhů, třeba chřástala polního a ťuhýka obecného,\" upřesnil Dobeš.
V České republice bylo vytipováno celkem jednačtyřicet ptačích oblastí o celkové rozloze více než sedm set tisíc hektarů. Výběr trval tři roky a ptačí oblasti pokrývají území České republiky přibližně na devíti procentech.

\" Zdá se mi proto, že další byrokratická opatření jsou nad rámec toho, co chce EU. \"
Josef Dobeš z Lesní správy Lesů České republiky Vsetín
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí