zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lubenecku se říká Kraj modré chryzantémy

12.05.2004
Příroda
Lubenecku se říká Kraj modré chryzantémy
Lubenecko - Region a jeho středisko Lubenec mají zvláštní nádech. Odedávna tu byla krásná krajina, ale i čilý život, dopravní ruch a průmyslová výroba. Lubenec a jeho lokalita Ruský kopec je však pro ochranáře už dlouhé roky spojována se silně ohroženým druhem rostliny s názvem koniklec luční český.
Ta je asi nejlepším důkazem, že příroda si dokáže uchovat své bohatství i přes usilovné snahy člověka co nejvíce zničit životní prostředí. \"Ruský kopec, respektive pastvina na výměře 0,68 hektaru, se stal významným krajinným prvkem v roce 1996 právě z důvodu hojného výskytu koniklece,\" říká Ing. Zdeněk Klouček z podbořanského odboru životního prostředí.
Obecnou kritiku lidského rodu však úspěšně bortí Lubenečtí. Děti z tamní základní školy doplnily přírodu aktuálně o naučnou stezku kolem Struhařského potoka, který je také významným krajinným prvkem a kdysi na něm bývala celá kaskáda rybníčků, z nichž přežila jen část. Realizovaly tak původní nápad Lenky Koukalové. Martina Nejedlá se stala navrhovatelkou vyhlášení ochrany nad památnými stromy či jejich skupinami. V katastru Vítkovic se návrh týká asi 300 let starého Mysliveckého dubu, který roste na kraji bývalého rybníka, ve stejném katastru lesa mezi cestou ze Struhař na Vítkovice a silnicí do Chýše. V katastru Lubence jde o lípu srdčitou před domem čp. 71 v Karlovarské ulici, na východním břehu Struhařského rybníka si vyhlédla M. Nejedlá dub letní a také jej navrhla.
U Struhařského potoka jsou prameny Anna a Rosa, poblíž Liščích skal existuje kamenné moře. Kdysi byl státem chráněný i půdní zlom v pískovcové hornině mezi Lubencem a Libyní. Někdejší ředitel základní školy Josef Dušek nazval místo s městečkem Krajem modré chryzantémy, napsali autoři povedené propagační publikace o Lubenci.
Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí