zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chemikálie za podnikatele musí odklidit kraj

13.05.2004
Odpady
Chemické látky
Chemikálie za podnikatele musí odklidit kraj
Kolem čtyřiceti tisíc litrů nebezpečných chemikálií z bývalé chromovny podnikatele Tomáše Rameše konečně zmizí z horské obce Háj na Chomutovsku. Likvidaci van se zbytky mořicí a louhovací lázně však nezaplatí podnikatel, ale kraj. Rameš totiž tak dlouho neodpovídal na výzvy úřadů, až zloději rozebrali plot kolem bývalé chromovny. Ta je nyní volně přístupná a mohlo by dojít k havárii.
\"Těžko říci, kolik to bude stát. Zatím čekáme na výsledky rozborů. Až budeme vědět, co tam přesně je a v jaké koncentraci, najmeme na likvidaci firmu,\" řekl Právu Tomáš Kropáček z odboru životního prostředí kadaňské radnice.
V chromovně se začátkem devadesátých let vyráběl kovový nábytek. Chromované židle s čalouněním v horské obci produkovala ústecká firma Tomáš Rameš. Pak zkrachovala a budova osiřela. Vany s nebezpečným obsahem několik let znervózňovaly obyvatele obce i chataře. Vloni inspekce životního prostředí podnikateli nařídila, aby obsah van i zásoby starých chemikálií zlikvidoval a objednal odborníky na posouzení případného znečištění zeminy. Termín vypršel v září.
\"Správní řízení s Ramešem vedl ještě bývalý okresní úřad. Podnikatel ale nereagoval a neplatil ani pokuty. Také nám tvrdí, že nemá finanční prostředky. Sanaci chromovny tedy nejspíš zaplatí krajský úřad a bude z Rameše peníze vymáhat,\" uvedl Kropáček. Na firmu Rameš mají v Krušných horách bolestnou vzpomínku i další vesnice. Ve Vejprtech měl nástrojárnu, která stejně jako chromovna zkrachovala. Podobně dopadla kovovýroba u Klínovce a farma v Měděnci. \"Choval krávy. Šetřili jsme tam tehdy řadu podnětů na týrání zvířat a nedovolenou porážku,\" vzpomněli si na jedno z prvních správních řízení s podnikatelem chomutovští veterináři.
V Měděnci nechal kromě prázdné farmy Rameš ještě jeden pomník. Rozpadající se Hotel u Tomáše je místním trnem v oku. \"Ten barák nám hyzdí vesnici. Navíc za něj podnikatel dluží obci asi tři sta tisíc. Dalších padesát tisíc u něj máme za pokuty. Soudili jsme se s ním, ale dopadlo to špatně. Ty peníze už asi nikdy neuvidíme. A té paseky, co nadělal v kopcích,\" znechuceně mávnul rukou starosta obce Jiří Tišler.
Ramešovo vyjádření se Právu nepodařilo získat. Na telefonním čísle firmy Rameš v Ústí nad Labem je záznamník, na vzkaz podnikatel nereagoval.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí