zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní příspěvky využívají jen někteří myslivci

14.05.2004
Les
Státní příspěvky využívají jen někteří myslivci
Strakonicko - Ministerstvo zemědělství vypsalo pro letošek dotace na vybrané činnosti mysliveckého hospodaření. Termín podání žádostí je konec května, ale na krajském úřadu se jich zatím sešlo málo.
Ne každé myslivecké sdružení (MS) má vytvořené podmínky pro přiznání příspěvku. MS Starý Háj v Hoslovicích obhospodařuje zhruba 1800 ha honitby, uměle odchovává a vypouští do přírody bažantí zvěř. Na tuto činnost ovšem stát nepřispívá. V úvahu by přicházel příspěvek na skutečně vynaložené náklady na zlepšování životního prostředí zvěře. Sem spadá obnovování biotopů pro drobnou zvěř a zakládání zvěřinových políček pro zvěř spárkatou.
\"Uvažovali jsme o tom, ale zakládat zvěřinová políčka se vyplatí tam, kde mají myslivci k dispozici navazující celky polí. Osévat padesátiarové políčko by nepřineslo kýžený efekt. A administrativy je kolem dotací spousta,\" poznamenal jeden ze členů Josef Poleník.
Předslavičtí již zkušenosti se zvěřinovými políčky mají a potřebné dokumenty už odevzdali před termínem. \"Téměř čtyři hektary polí jsme oseli obilovinami, kapustou a čirokem. S tím máme od loňska dobré zkušenosti. Právě doklady na vynaložené náklady byly součástí žádosti o příspěvek,\" uvedl předseda MS František Mácha a doplnil, že ještě letos chtějí zažádat o příspěvek na vypouštění koroptví z umělého odchovu a bez dokladování dnes nikdo žádné peníze neposkytne.
Myslivecká sdružení často nesplňují předepsané podmínky, schází průkaznost vynaložených financí, nebo nemají dostatek prostředků na finanční spoluúčast. Zřejmě proto eviduje pracoviště odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví na krajském úřadu tak málo žádostí. \"Vzhledem k počtu mysliveckých sdružení podaných žádostí není mnoho,\" uvedl Petr Stehlík.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí