zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chov zvířat bude zřejmě dražší

17.05.2004
Příroda
Chov zvířat bude zřejmě dražší
Louny - Domácí chování zvířat s největší pravděpodobností opět prodraží. Pokud Sněmovnou projde i ve druhém čtení návrh zákona o správních poplatcích, zaplatíme například za přihlášení nebezpečného zvířete místo dosavadních 500 až 3000 korun.
Obyvatelé Loun přihlašují zvířata na třech úřadech podle toho, jakého mazlíčka chovají. Evidence psů je vedena na městském úřadě, ostatních zvířat na krajském úřadě a zvláštní kategorií jsou živočichové nebezpeční. Mezi ně patří například jedovatí plazi nebo medvědi, které musíme nahlásit na lounském inspektorátu Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem.
Majitel psa, který má trvalý pobyt na území města, musí jeho nabytí nahlásit na radnici do 15 dnů. Od tří měsíců stáří psa je poté držitel povinen platit. \"Jeho výše se pohybuje mezi 200 a 800 korunami,\" uvedla včera na náš dotaz Alena Maříková, vedoucí ekonomického odboru Městského úřadu v Lounech. Důchodci a obyvatelé rodinných domů v městských částech a na samotách vzdálených více než 200 metrů od navazující městské zástavby zaplatí dvě stovky. Sazba za psa chovaného v rodinném domě ve městě je 300 korun a základní sazba za takovéto zvíře například v panelovém domě je 800 korun.
Přihlašovaní psi nejsou dále nijak děleni. Není ani stanoveno, jaké podmínky chovu musí majitel dodržovat. \"Dosud nebylo legislativně upraveno, které psí plemeno je považováno za nebezpečné a jaké podmínky musí při chovu dodržovažt jeho majitel,\" uzavřela A. Maříková.
Z nebezpečných zvířat bylo na Lounsku evidováno například několik papoušků, medvědi a dokonce i puma. \"Velké druhy papoušků mohou být velice nebezpečné a musí mít na voliérách dvojité pletivo. Někteří jsou schopni zobákem drát jednoduše přestřihnout,\" sdělila nám Olga Salačová, vedoucí oddělení přírody odboru životního prostředí Městského úřadu v Lounech. Po zrušení okresních úřadů přešla povinnost registrace dovážených nebo odchovávaných exotických a cizokrajných zvířat a rostlin, vesměs chráněných podle mezinárodních úmluv na úřady krajské.
Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí