zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energie AG v Česku dál expanduje

19.05.2004
Odpady
Energie AG v Česku dál expanduje
Český trh odpadového hospodářství má nového vlivného hráče. Stal se jím rakouský koncern Energie AG z Lince (EAG). Za 27,6 miliónu eur koupil aktivity firmy RWE Umwelt CZ, jež v zemi zajišťovala svoz a likvidaci odpadů v desítce obcí se zhruba půl miliónem obyvatel.
Na trhu, jehož velikost se odhaduje na deset miliard korun, mají největší vliv společnosti Marius Pedersen a A.S.A., které podle odhadů ovládají každá asi dvacet procent. Firma EAG, jež v Česku pronikla již do vodního hospodářství, získala koupí podle svého mediálního zástupce Radka Bílého zhruba devět procent trhu.
\"Tržní podíl jednotlivých firem se jen těžko odhaduje. Relevantní ekonomická čísla neexistují a má-li je někdo, pak si je úzkostlivě hlídá,\" upozorňuje Jarmila Šťastná, šéfredaktorka časopisu Odpady. Ta soudí, že německý RWE Umwelt z Čech odchází, protože zatímco počátkem 90. let měl raketový nástup, v posledních letech se jeho rozvoj zastavil. \"Trh s odpady představuje omezený rybník a jiní byli prostě úspěšnější,\" myslí si. Představitelé firmy neodpověděli na zaslané otázky, proč obor v Česku opouštějí.
\"Chceme obcím a městům nabídnout podobně jako v Rakousku široce rozptýlené balíčky služeb ze všech oblastí infrastruktury,\" uvedl generální ředitel Energie Leo Windtner. Ta sice stojí na výrobě a prodeji elektrické energie, ale zároveň podniká i v teplárenství, plynárenství či telekomunikacích. Právě likvidace odpadů patří spolu s vodním hospodářstvím mezi nejrychleji rostoucí oblasti.
Rakušané z EAG nijak netají, že chtějí v Česku těžit z desetiletých zkušeností a kontaktů na radnicích, které získali v době, kdy koncern spoluvlastnil energetické distribuční podniky Jihočeská energetika, Jihomoravská energetika a Západočeská energetika. Jejich akcie však už vloni prodali německému koncernu E-ON.
\"Zkušenost ukázala, že Energie s obcemi umí pracovat. Nakolik jim to ale v nové branži pomůže, těžko soudit. Konkurence je silná,\" říká ekonom Martin Pražák z poradenské firmy Dafi CZ.
EAG, jejíž loňské tržby dosáhly 601,3 miliónu eur, koncem loňského roku v Čechách ovládla i Vodovody a kanalizace Jižní Čechy a Vodovody a kanalizace Beroun. Podle Bílého to dokazuje zájem EAG o český infrastrukturální trh. \"U nových států unie vidí EAG největší příležitosti,\" uvedl Bílý.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí