zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ZELENÍ VLÁDĚ: NECHTE LABE ŽIVÉ!

20.05.2004
Voda
ZELENÍ VLÁDĚ: NECHTE LABE ŽIVÉ!

Strana zelených dnes během happeningu před budovou vlády předala jednotlivým ministrům vládního kabinetu Výzvu k ochraně Labe v Českém středohoří a Labských pískovcích  a petici za zachování  jedinečné přírody dolního Labe – proti výstavbě jezů v Malém Březně a Prostředním Žlebu.

„My zelení jsme dnes byli před vládou hájit zájmy labských bobrů, což jsou tvorové spořádanější a pracovitější, než většina českých poslanců,“ komentoval událost lídr Strany zelených do Evropského parlamentu Jakub Patočka.

Vládní kabinet právě projednává návrh na „zlepšení plavebních podmínek na dolním Labi“.  Zelní už ale upozornili na to, že objem přepravy na českém Labi se stále snižuje kvůli klesající poptávce po tomto způsobu dopravy a ne kvůli nízkému počtu splavných dnů. Zboží lodní dopravě bere rychlejší, levnější a ekologičtější železniční doprava. Tento trend je dlouhodobý a stejný ve velké většině zemí Evropy i světa.

Úsek Labe pod Střekovem je mimořádně cenný - regulace, které zde v minulosti proběhly, byly pouze dílčí, takže si Labe ponechalo přírodě blízký charakter i přirozenou dynamiku, tj. bez negativního vlivu příčných vodních děl. Právě díky tomu má tento úsek řeky vysokou biologickou rozmanitost a představuje evropsky důležitý biokoridor pro řadu chráněných a ohrožených druhů, jako jsou např. bobr evropský či losos obecný. Údolí Labe v Českém středohoří a zejména kaňon Labe v Labských pískovcích je dnes ojedinělým krajinným  fenoménem  evropského významu. Zachování tohoto unikátního území jako celku  má z dlouhodobého hlediska  význam nejen ekologický, ale díky turistickým možnostem i ekonomický.

Petici adresovanou vládě podepsalo během několika týdnů téměř 17 000 lidí, výzvu podpořili členové akademické obce českých i moravských univerzit včetně předsedkyně Akademie věd Heleny Illnerové. Ve výzvě apelují na ministry: „Domníváme se, že smyslem našeho vstupu do Evropské unie je mj. přispět naším kulturním a přírodním dědictvím do společného bohatství Evropy, a nedokážeme si představit, že by Česká republika měla těsně po svém vstupu vážně poškodit jedno z významných potenciálních chráněných území evropské soustavy NATURA 2000. Věříme proto, že zodpovědní činitelé a orgány, které budou o osudu tohoto úseku řeky Labe rozhodovat, se plně zasadí za ochranu tohoto území.“

Kontakt:

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro média, tel.: 724 321 845

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí