zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlci v Norsku

20.05.2004
Příroda
Vlci v Norsku

Norsko zůstává mimo Evropskou Unii. Povinnosti vyplývající  ze zákona se  zde obtížně  uplatňuji v managementu vlků a ostatních  velkých predátorů . Právní ochrana proti pytlačení je   nedostatečná.

Víc než tisíc ovci uhyne v Norsku každý den pastevního období z jiných důvodu než jako obět predátorů. Hlavní příčinou je typ chovu - ponechávání ovci v norské divočině  bez dozoru 3 až 4 měsíce. Vlci břehem těchto měsíců zabijí jen několik stovek  těchto zvířat. Na tento fakt je poukazováno jako na hlavni důvod vylidněni zemědělských oblasti, zatím co za zavřením 4000 farem každý rok jsou především politické a hospodářské důvody. Presto jsou označováni za hlavního viníka vlci.. Obviněni zvířat se samozřejmě v takové situaci velmi hodí.

Parlament se v poslední době zabývá vládní zprávou o velkých predátorech z roku 2004. To je už třetí zprava na toto těma v posledních letech. Členové parlamentu jednají především o managementu velkých dravců , který spíše připomíná politiku vyhlazování  druhů.  Vláda plánuje management, kde vlk smi žít jen v úzké zóně poblíž Švédských hranic v jihovýchodní části země. Celkový počet vlku by nemel přesahovat \"několik reprodukčních skupin\", což  znamená maximálně 2-3 rodinné smečky v teto omezené zóně.   Nejdůležitější vlčí oblast  , kde žije  asi 15 vlků by měla byt ze zóny vyjmuta, což znamená   prakticky  vyhlazeni vlku na norském území.

Některé nevládni organizace požaduji větši území  věnované vlkům a nevhrnují rozlohu asi 60 000 km2, což je více  než rozloha Slovenska s populaci několika set vlku. Rozhodnutí chovatelů  ovcí  a lovecké  zájmy v Norsku  jsou přednější než přírodní dědictví  a biologická diversita. Odpovědnost za ochranu druhu je ještě více ponechána na  sousedních zemích (Švédsko, Finsko).

Podle informací od  norského ochrance přírody Vigga Ree zpracoval Mojmir Vlašín

Translation by: Ondrej Vlasin
1A Temple Lane South
Temle Bar
Dublin 2
Ireland

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí