zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poptávka po léčivkách devastuje přírodu

21.05.2004
Příroda
Poptávka po léčivkách devastuje přírodu
Co na chřipku nebo jinou vlezlou chorobu? Člověk by byl v pokušení zvolit „něco přírodního“, aby moc neškodil ani sám sobě ani světu kolem. Jenže ono to má háček. Stoupající poptávka po léčivých bylinách ohrožuje některé rostlinné druhy. Není jich málo. Odhady říkají, že honba za lidským zdravím přímo ohrožuje něco mezi 4 a 10 tisíci rostlinných druhů.

Není divu. Za posledních deset let stoupá spotřeba léčivých bylin v Evropě a Severní Americe (často importovaných ze zemí třetího světa) tempem 10% ročně. Ročně se do těchto zemí doveze 5 000 tun sušených léčivých bylin v ceně 20 miliard dolarů. Není to tedy žádné troškaření a je to slušně prosperující byznys. Na světě se pro komerční účely využívá asi 50 000 druhů léčivých rostlin a z nich se plné dvě třetiny sbírají výhradně ve volné přírodě.

Na pokraji vyhubení se ocitá například cejlonský strom Nothatodytes foetida využívaný v Evropě pro výrobu léků proti nádorovým onemocněním nebo čínská bylina Fritillaria cirrhosa používaná k výrobě léků na infekce dýchacích cest. Pokud je nám známo, konzumací lipového čaje nebo heřmánkového odvaru ještě přírodu neohrožujeme.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí