zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město si staví kompostárnu

21.05.2004
Odpady
Město si staví kompostárnu
Pardubice - Povinností obce je zajistit nezávadnou likvidaci odpadu, který vzniká kupříkladu při ošetřování ploch veřejné zeleně. Podle vedoucího odboru životního prostředí magistrátu Miroslava Míči má při zpracování tohoto odpadu dostat přednost jiný způsob, než je pouhé skládkování. V případě Pardubic to platí pouze částečně.
Kupříkladu Služby města Pardubic doposud část zelené hmoty odváží do soukromé firmy ke zpracování na kompost, část ale přesto končí na skládce. Tato situace však za několik týdnů skončí v okamžiku, kdy bude uvedena do provozu zcela nová kompostárna.
\"Oficiální kompostárna zde zatím neexistuje,\" dodává Miroslav Míča s tím, že to ale neznamená, že by se zde kompost nevyráběl. Zelená hmota je však zpracovávána soukromými firmami v různých upravených prostorách.
Konkurenční boj
V Dražkovicích nyní vyrůstají základy moderní kompostárny s roční kapacitou 2100 tun, kterou budou mít v pronájmu od města Služby města Pardubic. Tato městská společnost si tak bude moci zelenou hmotu již zpracovávat sama a nebude odkázána pouze na jiné firmy. O přízeň zákazníků však bude muset bojovat i nadále, možná o to více. Služby totiž zdaleka nejsou jediným hráčem v tomto odvětví, který nabízí ošetřování veřejné zeleně a následnou likvidaci zelené hmoty. Například pro Městský obvod Pardubice II, který charakterizují rozsáhlé travnaté plochy, sekají trávu hned tři firmy. Dvě soukromé a Služby města Pardubic. Podle starosty obvodu Jiřího Srbka jsou celé Polabiny z hlediska seče a sběru starého listí rozděleny ještě na menší obvody a každá z firem se stará o přidělenou část. Výběrové řízení přitom proběhlo před dvěma lety, letos na podzim tak vyprší termín smlouvy. Po sezóně, která obnáší v době od května do října šest sečí a při poslední i sběr spadaného listí, proto úřad obvodu opět vypíše novou veřejnou soutěž.
\"Určitě oslovíme i služby,\" říká starosta. Pokud si ale vybavuje, nabídka Služeb města Pardubic před dvěma lety nebyla po stránce finanční z jejich pohledu ta nejzajímavější.
Část si obvod seče sám
Obdobná situace je i v městských obvodech Dubina a Dukla, kde městská akciová společnost ošetřuje pouze část těchto sídlišť. Dukelský obvod podepsal letos v březnu smlouvu se třemi firmami a čtvrtý díl obvodu si dokonce ošetřuje sám s pomocí civilkářů. Odvoz posečené trávy pak pro něj zajišťují služby města.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí