zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Křídlatka utiskuje okolní rostliny

02.06.2004
Příroda
Křídlatka utiskuje okolní rostliny
Pojizeří - Mezi původem cizí rostliny, které se v naší přírodě velmi rychle rozšířily, patří i křídlatka japonská. Můžeme se s ní hlavně setkat podél řek a potoků, kde vytváří bujnou vegetaci.
O jejím vlivu na životní prostředí jsme hovořili s Ing. Františkem Hejdukem ze Státní rostlinolékařské správy v Semilech.

V čem je nebezpečí této rostliny?

Křídlatka japonská a sachalinská nebo případně její kříženci začaly na našem území nejdříve osídlovat břehy řeky Jizery a později se rozšiřovaly na ostatné plochy, kde svým rychlým růstem utlačovaly ostatní vegetaci. Křídlatka totiž vytváří veliké množství nadzemní hmoty. Není však možné opomenout ani její úmyslné vysazování do zahrádek jako dekorativní rostliny. Její vegetace, zakrývající části pozemků, mohou dorůstat do výšky okolo dvou metrů.

To je podobný případ jako s bolševníkem velkolepým. Také se dovezl do zámeckých parků.

Původ křídlatky je oblast Asie - Japonsko, Tchajwan, severní Čína. Do Evropy se začala dovážet v 19. století jako zahradní rostlina. V té době se však její potenciál k rychlé dominanci neprojevil. Dnes ji můžeme považovat za zdomácnělou na celém území České republiky. Narozdíl od vzpomínaného bolševníku však nepůsobí při styku alergické reakce.

Ale jaký má vztah k životnímu prostředí?

Každá rostlina, je-li zastoupena v únosné míře, je v celém ekosystému opodstatněná. Jiné však je, když se přemnoží a začne agresivně vytlačovat původní vyvážené vztahy přirozené složky domácí vegetace. Dnes takto rozšířené rostliny nazýváme invazními druhy.

Jaká je obrana proti dalšímu rozšiřování křídlatky?

Především regulací několika způsoby - mechanicky a chemicky. Vytrháváním, vykopáváním a sekáním zabráníme křídlatce vytvořit dostatek zásobních látek v oddencích. Rostlina se vyčerpá. Nevýhodou je zahušťování porostů při menší četnosti našich zásahů. Při chemickém postřiku se vybere určitý herbicid, který je biologicky účinný a vhodný k použití podle místa jejího výskytu. Výběr by měl být v souladu se Seznamem registrovaných prostředků na ochranu rostlin pro daný rok. Nejlepší postup je asi takový, porost posekat a při výšce asi metr použít chemický postřik.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí