zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žáby na pozemku s vltavíny jsou pro majitele štěstím

02.06.2004
Geologie
Žáby na pozemku s vltavíny jsou pro majitele štěstím
Slavče - Vlastníci pozemků, kteří si stěžují, že jim nelegální kopáči vltavínů devastují majetek, přece jenom existují.
\"Kopáči mi totálně ničí pozemek, lítám v blátě, jezdím tam i v noci, rvu se tam s nimi, už nevím, kde všude si mám stěžovat a s policisty si pomalu tykám!\" bouří se Bohuslav Zikeš rozhořčeně proti tvrzení pracovníka ministerstva životního prostředí, že vlastníci pozemků většinou ohledně nelegální těžby vltavínů zaujímají pozici mrtvého brouka.
Bohuslav Zikeš si kvůli řádění \"černých\" kopáčů na svém pozemku v Záluží na Trhosvinensku, který býval polem, čile dopisuje s rozmanitými úřady. \"Z pole je teď poddolovaná ruina. Vyhánění kopáčů je nekonečné. Už nepracují jen s lopatičkou a krumpáčem. Zeminu dolují bagry a tatrami ji odvážejí pryč. Také se tam kvůli vltavínům klidně utáboří i rodiny s dětmi,\" líčí nešťastný majitel pozemku.
Bohuslav Zikeš vykopané šachty zahrnoval, s tím teď ale musel přestat. \"Jediný výsledek mých stížností je, že mi úředníci na ochranu přírody sdělili, že tam mám nějakou chráněnou žábu, a ty jámy mohu proto zahrnout jen s kdovíjakými povoleními! Jestli tam nějakou žábu najdu, vystřelím ji prakem hodně daleko!\" rozčiluje se. Pracovníci České inspekce životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny totiž na pozemku objevili zvláště chráněné druhy živočichů, a sice ropuchu, dva druhy skokanů a kuňku.
Katapultovat žáby do dálav by ale nebylo prozíravé. Naopak - k jejich objevu si Bohuslav Zikeš může gratulovat. Kvůli děravému zákonu je totiž narušování biotopu chráněných žab jedním z mála důvodů, za které je možné \"černé\" kopáče stíhat.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí