zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila pravidla pro nakládání s elektroodpadem

03.06.2004
Odpady
Vláda schválila pravidla pro nakládání s elektroodpadem

Nová pravidla pro nakládání s elektroodpadem podle evropského legislativy – to je hlavní bod novely zákona o odpadech, kterou dnes schválila vláda.

Výrobci a dovozci by měly mít od 13. srpna 2005 povinnost zabezpečit zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektroodpadu z domácností. U takzvaného „historického šrotu“ – tedy u výrobků, které byly uvedeny na trh do tohoto data -  bude tato povinnost rozložena na firmy podle jejich podílu na trhu. Plnění svých povinností mohou zabezpečit samostatně, společně s jiným výrobcem nebo přenesením na jinou právnickou osobu.

Výrobci a dovozci musejí zajistit označení výrobků, ty by měly být navrženy a vyrobeny tak, aby se usnadnila jejich demontáž a opětovné využití. Elektrické žárovky a svítidla určená pro domácnosti by neměly po 30. červnu 2006 obsahovat nebezpečné látky jako je rtuť,  kadmium, šestimocný chrom, polybromované bifenyly (PBB) a polybromované difenylétery (PBDE).  Výrobci a dovozci musejí také zajistit využití elektroodpadu v určitém rozsahu, který zákon přesně stanoví pro jednotlivé skupiny zařízení [1,2].

Poznámky:

[1] Skupiny elektrických a elektronických zařízení :

1.       Velké domácí spotřebiče

2.       Malé domácí spotřebiče

3.           Zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení

4.           Spotřebitelská zařízení

5.           Osvětlovací zařízení

6.           Elektrické a elektronické nástroje (s výjimkou velkých stacionárních průmyslových nástrojů)

7.           Hračky, vybavení pro volný čas a sporty

8.           Lékařské přístroje (s výjimkou všech implantovaných a infikovaných výrobků)

9.          Přístroje pro monitorování a kontrolu

10.           Výdejní automaty

[2] Výrobce a dovozce elektrozařízení je povinen zajistit využití elektroodpadu předaného zpracovatelům v souladu s § 37k odst. 4 minimálně v tomto rozsahu:

a)      v případě elektrického a elektronického zařízení spadajícího do skupin 1 a 10 přílohy č. 7 k tomuto zákonu využití v rozsahu 80 % průměrné hmotnosti zařízení a opětovné použití a materiálové využití komponentů, materiálů, látek v rozsahu 75 % průměrné hmotnosti zařízení,

b)      v případě elektrozařízení spadajícího do skupin 3 a 4 přílohy č. 7 k tomuto zákonu využití v rozsahu 75 % průměrné hmotnosti zařízení a opětovné použití a materiálové využití komponentů, materiálů a látek v rozsahu 65 % průměrné hmotnosti zařízení,

c)      v případě elektrozařízení spadajícího do skupin 2, 5, 6, 7 a 9 přílohy č. 7 k tomuto zákonu využití v rozsahu 70 % průměrné hmotnosti zařízení a opětovné použití a materiálové využití komponentů, materiálů a látek v rozsahu 50 % průměrné hmotnosti zařízení, v případě výbojek a zářivek opětovné použití a materiálové využití komponentů, materiálů a látek v rozsahu 80 % hmotnosti výbojek a zářivek.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí