zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pytláci už vystříleli asi polovinu rysů

09.06.2004
Příroda
Pytláci už vystříleli asi polovinu rysů

Ilegálně zastřelený rys na hranici šumavského národního parku není ojedinělý případ, varovalo dnes Hnutí DUHA. Ze čtrnácti těchto kočkovitých šelem označených na Šumavě vysílačkou pytláci pravděpodobně zabili už osm.

Experti Akademie věd odhadují, že za posledních dvacet let bylo u nás celkem ilegálně odstřeleno nejméně 500 rysů. Populace rysů na jihozápadě Čech byla v polovině devadesátých let odhadována na 150 kusů. Možná šlo o poněkud nadsazený údaj, nicméně při posledním sčítání bylo nalezeno pouze do 80 zvířat, takže nesporně došlo k dramatickému úbytku. V anonymním průzkumu Akademie věd ze oslovených 204 myslivců na Šumavě, v severních Čechách a Jeseníkách 20 přiznalo, že zastřelilo rysa, z toho tři ulovili více než jedno zvíře. Úplně byli rysi vystříleni v Českosaském Švýcarsku, v Jeseníkách zbyli pouze jeden nebo dva.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA, řekl:

„Nejde o žádný ojedinělý případ. Ilegální lov je systematický a výskyt této krásné kočkovité šelmy v našich horách a lesích vážně ohrožuje. Odhaduje se, že za posledních dvacet let bylo rysů ilegálně odstřeleno přinejmenším pět stovek. Populace na jihozápadě Čech se od poloviny devadesátých let snížila asi na polovinu. V Českosaském Švýcarsku už pytláci rysy úplně vystříleli, v Jeseníkách zbyli nanejvýš dva.“

Kontakt:

Jaromír Bláha, telefon 602 440 508, 222 514 759, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí