zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příroda na Šumavě neví, co je státní hranice

11.06.2004
Příroda
Příroda na Šumavě neví, co je státní hranice
Čeští a bavorští Zelení zveřejnili prohlášení, v němž se hlásí ke spolupráci a odsuzují pokusy o otevírání otázky Benešových. Mezi témata, která naopak považují za nosná pro vzájemnou spolupráci patří strategie rozvoje Národního parku Šumava.
Zveřejnění společné deklarace, kterou bavorští a čeští Zelení připravovali od počátku letošního roku, urychlily nedávné konfliktní výroky předsedy bavorské vlády Edmunda Stoibera na adresu Benešových dekretů. Předseda české Strany zelených Jakub Patočka a předseda bavorské Strany zelených Michael Bärmann v reakci na tento spor tvrdí, že téma je třeba odpolitizovat. Deklarace bavorských a českých zelených uvádí, že je nutno najít společný jazyk, který, jak vysvětluje Patočka: \"...to téma česko-německých vztahů odkazuje z politické roviny do roviny historicko-psychologické, v rovině politické ho má za vyřízené.\" Mezi témata, která naopak považují Zelení za nosná pro vzájemnou spolupráci, patří mj. další strategie rozvoje Národního parku Šumava.
Problém kácení v kůrovcem napadených oblastech utichl po odvolání bývalého ředitele. Jakou strategii ale nové vedení zvolí do budoucna? Publicista Vladimír Just říká, že na německé straně se o prales starají jinak než dosud na české straně: \"V souvislém jádrovém území se neasanuje a nedělají se žádné lidské zásahy, příroda se nechává plně napokoji a člověk je pokorný a ptá se, co v těch partiích příroda sama chce vytvořit, aniž by jí poroučel motorovou pilou. Naštěstí s novým vedením Aloise Pavlíčka, což je renomovaný přírodovědec, se skýtá naděje, že se managment obou parků sblíží. Protože příroda neví, kudy vede státní hranice a kdy jaký úředník jí velí, tak snad konečně do budoucna ten managment parků bude příbuzný a bude mít evropské standardy.\"
Jak si Jakub Patočka představuje konkrétní spolupráci s bavorskými kolegy?
\"Ta spolupráce je v tom, že společná pracovní skupina, o které se mluví a která snad vznikne, umožní vzájemnou výměnu údajů o dění a vzájemnou podporu v politických aktivitách. Když čeští Zelení podají nějaký podnět k ministerstvu životního prostředí a odvolají se v odůvodnění na mezinárodní instituce, tak hlas bavorských Zelených, kteří doloží, že v bavorském národním parku to funguje tak a tak a osvědčuje se to, tak může být velmi užitečný. Bavorští Zelení v obstarání mezinárodní podpory pro stanovisko českých Zelených mohou sehrát neobyčejnou roli.\"
Publicista Vladimír Just dodává:
\"Ta možnost konkrétní spolupráce tady je. Přece je nesmyslné, aby managmenty na obou stranách hranice v těch samých územích, ve stejné nadmořské výšce se chovaly k přírodě tak rozdílně. Ty nevládní organizace už spolupracují, nejen Patočka, nejen Zelení, ale doufám i vedení našeho parku bude daleko úžeji spolupracovat s bavorským parkem, doufám, že železná opona mezi managmenty padne. Už teď jsou pro to určité signály: obnovují se hřbitovy, bude se s německou účastí obnovovat kaplička na Knížecích pláních. Nejde jenom o managment přírody, nejde jenom o kůrovce, jde o společně sdílené hodnoty toho území a já doufám, že spolupráce možná je.\"
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí