zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bahno už přišlo na devět milionů

11.06.2004
Odpady
Bahno už přišlo na devět milionů
Býčkovice - Devět milionů korun. Taková je \"cena\" bláta z býčkovického rybníku. Jeho odtěžení financuje Zemědělská vodohospodářská správa a celou akci provází řada nesrovnalostí.
Bahno o celkovém objemu přibližně 34 tisíc kubíků totiž dělá vrásky odboru životního prostředí městského úřadu v Litoměřicích. Existuje totiž obava, že by v něm mohly být obsaženy nebezpečné látky. Odboru životního prostředí vadí hlavně to, že vodohospodářská správa nechala bahno složit na zemědělských pozemcích v katastru obce Býčkovice. \"Souhlasili jsme pouze s odtěžení bahna, ale jeho uložení v údolní nivě Lučního potoka jsme nepovolili,\" říká vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler.
Podle vyjádření vodohospodářské správy je ale toto bahno využíváno jako hnojivo. Na rozluštění sporu, jestli je bahno skutečně hnojivem, nebo jde pouze o právnickou kličku, si budou muset obyvatelé Býčkovic počkat. V současné době inicioval odbor životního prostředí odebírání vzorků se zaměřením na zjištění přítomnosti nebezpečných látek. Údajné hnojivo ale zatím na letním slunci rychle vysychá a jeho velká vrstva nesvědčí zemědělské půdě, na níž je složeno. \"Budeme muset celou záležitost posoudit také z hlediska zákona o ochraně zemědělského půdního fondu,\" říká vedoucí odboru životního prostředí.
Obyvatelé Býčkovic sledují celou situaci kolem odtěžování bahna z místního rybníku s údivem. \"Koncem dubna bylo na kontrolním dni oznámeno, že se akce zastavuje kvůli tomu, že došly peníze,\" popisuje starostka Býčkovic Věra Petráková. Jak dodává, rybník byl po nedončeném vytěžení bahna napuštěn, ale protože z něj unikala voda, bylo ho nutné znovu vypustit. \"Co se s tím bude dál dělat, to nevím,\" krčí rameny nad počínáním vodohospodářské správy starostka.
Důvody pro pozastavení akce zná Dalibor Černý, ředitel firmy, kterou vodohospodářská správa na odtěžení rybníku najala. Podle něj investor už na dokončení prací nenašel peníze. \"Odtěžili jsme plánovaných 34 tisíc kubíků bahna. Proto jsme skončili. Dotěžit zbývajících 10 tisíc kubíků by přišlo na další 3 miliony korun,\" domnívá se Černý. Jak dále popisuje, akci provázely potíže. \"Bahno nebylo možné složit na původně vytipované místo,\" uvedl, aniž by chtěl spekulovat o důvodech. Podle jeho vyjádření je věcí investora, aby zajistil úložiště. \"Mojím úkolem není posuzovat chemické složení sedimentu, mým úkolem je složit vytěžené bahno na investorem určené místo,\" vysvětluje.
Přítomnost látek ohrožujících životní prostředí ale jednoznačně odmítá vodohospodářská správa prostřednictvím své mluvčí Jany Timmermansové. Ta rovněž popírá, že by při odtěžení bahna došlo k poškození hráze rybníku. \"Toto se nezakládá na pravdě,\" uvedla Timmermansová. Proti tomuto tvrzení ale stojí jak vyjádření starostky Býčkovic, tak i samotného zhotovitele. \"Při práci těžkých mechanismů došlo pravděpodobně k narušení těsnící jílové vložky hráze, která proto musela být znovu vyplombována a upravena,\" popisuje Dalibor Černý.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí