zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Litovle čelí druhé přírodní katastrofě za sedm let

14.06.2004
Havárie
Obyvatelé Litovle čelí druhé přírodní katastrofě za sedm let
Nejen škody na majetku, ale i na lidských duších napáchala ničivá bouře, která se ve středu přehnala nad částí Litovle na Olomoucku. Desítky domácností přišly o střechu nad hlavou, nebo byla jejich obydlí poškozena. Na místě proto působí psycholog krajských hasičů v Olomouci. Podle něj je situace o to vážnější, že lidé ve městě před sedmi lety čelili následkům povodně.
\"Vzhledem k tomu, že lidé zažili před sedmi lety i povodně, mohou se rozvinout posttraumatické stresové poruchy. Zážitky se totiž střádají a dělají rány na duši. Čím víc stresů přichází, tím je to horší,\" řekl dnes psycholog David Dohnal.
Psycholog již ve středu obešel několik domácností a lidem je k dispozici také dnes. Podle něj se s katastrofou vyrovnává každý po svém. \"Většinou se všichni snaží hned odstraňovat škody, takže se k fyzické námaze přidává i psychické vyčerpání. Nejdůležitější je na katastrofu příliš nemyslet, ale snažit se řešit její následky. Důležité je se co nejdříve vrátit k běžnému životu,\" uvedl Dohnal. Lidé by si měli o problému promluvit, a to i s dětmi, které katastrofu prožily.
\"Situace není dobrá, viděl jsem plakat dospělé i děti. Je to hrozné,\" uvedl starosta obce Vojtěch Grézl.
Podle psychologa mohou psychické problémy přijít i v příštích dnech. Mohou nastat poruchy spánku, deprese a podobně. Dohnal proto radí situaci nepodceňovat. Lidé by se měli v případě obtíží obrátit na odborníky.
\"Nedávno jsme dokončili novou střechu a teď je pryč. Vůbec nevím, co budeme dělat,\" řekla dnes jedna z poškozených žen.
\"Tornádo nám vzalo střechu a rozbilo okna. Netuším, jak je škoda vysoká, nejsem pojištěný. Naštěstí jsem stolař a leccos si udělám, pomohou i příbuzní,\" prohlásil Jiří Crhák.
Právě pospolitost rodiny může podle Dohnala lidem v překonávání následků živelné pohromy velmi pomoci. Psycholog dnes předá poškozeným informační materiály o postraumatické stresové reakci i kontakty na odborníky či krizové linky.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí