zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příprava firem je pomalá

15.06.2004
Ovzduší
Příprava firem je pomalá
Téměř polovina všech evropských firem, které produkují emise skleníkových plynů, nebude schopna vyhovět unijním podmínkám pro obchod s těmito látkami. Vyplývá to z průzkumu společnosti LogicaCMG. Systém pro obchodování s emisemi začne v EU fungovat od 1. ledna příštího roku. EU si od něj slibuje, že umožní naplnění Kjótského protokolu, který má omezit dopady průmyslové činnosti na změny globálního klimatu.

Od ledna 2005 mají firmy podle nových pravidel monitorovat úroveň vypouštěných emisí. \"Naše studie však ukazuje, že firmy jsou daleko od splnění stanoveného termínu,\" uvedl Mark Earthey, manažer LogicaCMG.

Systém obchodu s emisemi výrobcům aut, oceli, energie, papíru či cementu omezuje pomocí přidělených \"povolenek\" množství emisí, které budou moci do ovzduší vypouštět. Ti, kteří jich vyprodukují méně, budou moci svůj ušetřený objem prodat těm, jež limit překročí.

Pokud firmy nebudou s to novým pravidlům vyhovět, čekají je pokuty ve výšce stovek milionů eur, uvádí studie. Některé podniky si však nyní začínají stěžovat, že výše přidělených povolenek je mnohdy nedostatečná. Například německá společnost EnBW oznámila, že bude kvůli výši přidělených povolenek žalovat německý stát.

Na lavici obžalovaných se brzy ocitne zřejmě také šest unijních států: Belgie, Španělsko, Francie, Itálie, Řecko a Portugalsko. Evropská komise už vůči nim od poloviny května začala připravovat kárná řízení za to, že nepředložily \"národní akční plány\", ve kterých musí stanovit úroveň povolených emisí pro své podniky.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí