zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čápi se na Českolipsko vracejí

16.06.2004
Příroda
Čápi se na Českolipsko vracejí
Česká Lípa - Nejen rekreanti míří na Českolipsko, v letošním roce tu máme i \"invazi\" čápů. Jak jsme se totiž včera dozvěděli od Oldřicha Roztočila, mluvčího českolipské pobočky Českého svazu ochránců přírody - Aron, výsledky, které zaznamenali, když od dubna do květnu jezdili po místech hnízdění čápů bílých, jsou výborné.
\"Prvního čápa na Českolipsku v Dubici jsme zpozorovali již 24. dubna a v průběhu května bylo například obsazeno hnízdo v Dobranově. To právě bylo minulý rok prázdné. Tradičními místy hnízdění čápů jsou dále Stvolínky, Zákupy, Cvikov, Jablonné v P., Velký Grunov, Pihel a Jezvé, zde všude čápi můžeme také vidět. Raritou je i to, že v Mimoni, kde skoro deset let na bývalé STS žádní čápi nebyli, se jeden párek letos usadil. Další místo, kde se letos zahnízdili čápi bílí, je v Dubnici na železném stožáru, kde obdobně po mnoha letech bylo hnízdo neobsazemé,\" sdělil Roztočil a ještě dodal, že mimo okres pozorují obsazené hnízdo v Osečné.
\"Podle našich záznamů zůstalo nám již jen jediné neobsazené hnízdo, a to v Kravařích. Celkově by tak mělo být na okrese v této době obsazených dvanáct hnízdišť čápů. A to je jeden z největších počtů za mnoho let zpátky,\" dodal Roztočil a připojil dotaz, zda i čtenáři neví ještě o nějakém zde neuvedeném hnízdě? Dejte nám do redakce vědět.
Podle Roztočila ve výskytu dalších brodivých ptáků je letošní rok slabý.
\"Nezaslechli jsme hlas ani bukače velkého v okolí Zahrádek či Břehyně a obdobně ani bukáčka malého či kvakoše nočního. Také vzácný čáp černý byl zaznamenán jen v jednom hnízdu v okolí České Lípy. Ostatní tři doposud známá hnízda zůstala prázdná,\" dodal Roztočil na závěr rozhovoru.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí