zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňský kraj zahájí likvidaci ledniček

16.06.2004
Odpady
Plzeňský kraj zahájí likvidaci ledniček
Stoprocentní dotaci ve výši 17,2 milionu korun získalo na likvidaci 27 500 vyřazených lednic Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje.

Plzeňský kraj - Už příští měsíc začne v Plzeňském kraji likvidace 27 500 vyřazených lednic, které jsou umístěny na 17 zaplněných sběrných dvorech v regionu. Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, které už získalo na jejich likvidaci stoprocentní dotaci 17,2 milionu korun, vybralo také likvidátora chladniček, pražskou firmu Rumpold. Uvedl to Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.
\"V minulých dnech nám Státní fond životního prostředí navýšil dotaci kvůli květnovému růstu daně z přidané hodnoty,\" řekl předseda sdružení Jaroslav Perlík. Obce tak nakonec nebudou muset snížit počet odstraňovaných kusů o necelé čtyři tisíce.
Dotace na recyklaci domácího chlazení je určena pro všech 501 obcí Plzeňského kraje, to znamená i pro nečleny sdružení.
\"Začneme v Plzni, kde je lednic nejvíce. Lednice musíme zlikvidovat do konce roku 2005,\" uvedl Sýkora. Harmonogram nyní sdružení dopracovává, sběr lednic a jejich odvoz na dočasná sběrná místa, odkud si je bude likvidátor svážet, hradí samy obce.
Státní peníze pomohou ekologicky zničit 27 500 kompletních lednic, což představuje 2750 kilogramů zneškodněných látek. Předepsaná minimální výtěžnost regulovaných látek z jednoho chladicího systému a izolace je 250 gramů. V minulé etapě zlikvidovalo sdružení přes 12 tisíc lednic, celkem už 30 tisíc kusů. V současné době se výrazně zvyšuje podíl vyřazených výrobků, které obsahují velké množství regulovaných látek (freonů). Jejich likvidace je ale podstatně dražší.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí