zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspekce prověřuje únik kyseliny

16.06.2004
Havárie
Inspekce prověřuje únik kyseliny
České Velenice - Pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) již zahájili správní řízení v souvislosti s únikem kyselých vod z firmy ŽOS na čističku odpadních vod a navrhli opatření k nápravě. Jak jsme již informovali, při havárii minulý týden byla poškozená biologická část čističky. Veškerá kontaminovaná voda se musela odčerpat a navezl se nový aktivní kal.
\"Čistička je již komplet znovu v provozu, ale její účinnost je nižší, neboť bude trvat tak tři týdny, než aktivovaný kal začne naplno pracovat,\" sdělil nám včera pracovník oblastního inspektorátu ČIŽP v Č. Budějovicích František Coufal.
K havárii, při které se na čističku dostalo 60 000 litrů kyselých vod, došlo shodou náhod v neutralizační stanici v areálu ŽOS. \"Netěsností šoupěte odkapávala silně koncentrovaná kyselina sírová používaná k rozrážení emulzí do zneutralizované vody, která se okyselila. Voda se pak přepouštěla do vyrovnávací nádrže, u níž bylo otevřené další šoupě, a obsah odcházel do kanalizace,\" vysvětlil příčiny inspektor. Naštěstí personál na čističce havárii včas zjistil a do povrchových vod se dostalo jen minimum nebezpečné látky, a to již v minimální koncentraci. Zaznamenán nebyl úhyn ryb ani další problémy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí