zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po skládce není ani stopy

17.06.2004
Odpady
Po skládce není ani stopy
Deset milionů stála rekultivace kounovské skládky, kam vyváželo město Rakovník svůj komunální odpad. Místo odpadků za Kounovem je nyní jen zvlněná louka, skládku připomínají už jen odvětrávací komíny.

MARTIN KRATOCHVÍL

Rakovník - Necelých deset let fungovala kounovská skládka pro svážení rakovnického komunálního odpadu. Za tu dobu se zde uložilo cca sto tisíc metrů krychlových odpadu. S ukládáním se skončilo v roce 2002.

\"Skládka se rekultivovala půl roku, sanace prostoru vyšla na deset milionů korun. Městskou kasu celá akce stála zatím 2 miliony, zbytek pokryla půjčka od fondu životního prostředí a šestimilionová dotace z tohoto fondu,\" popsal financování rekultivace místostarosta Luděk Štíbr. Radnice zrekultivovanou skládku převzala od sanační firmy CZ Ekologie v minulém týdnu.

\"Rekutivace skládky byla velice úspěšná. Podle názoru zástupce hlavního inspektora České inspekce životního prostředí Václava Beroušky se jedná o ukázkově provedenou rekultivaci,\" popsala závěr kontroly inspekce vedoucí odboru životního prostředí rakovnické radnice Alena Škoudlínová.

\"Prý by se na tuto skládku mohly vodit exkurze,\" dodal Štíbr. Skládka byla odborně odizolována, vlastní těleso skládky bylo zatravněno. Jediné, co dnes ještě odpady připomíná, jsou tři odvětrávací komíny pro bioplyn, jinak je zde dnes jen dvouhektarová louka s členitým terénem. Navíc skládka prošla už zatěžkávací zkouškou. Návalové deště z minulého týdne skládku nesesunuly, ani kanály se nezanesly. Jediný problém, který skládku v poslední době trápil, byl výluh toxických látek.

\"Původní skládka byla špatně založená, propustná. Při vydatnějších deštích hrozil splach těchto látek, které nepoberou ani čističky odpadních vod a musí se ekologicky likvidovat, do blízkého potoka,\" řekl k problému Štíbr. Dnes je skládka nepropustně uzavřena, srážky stékají po povrchu. Látka se odčerpává do speciální jímky.

Financování rekultivace:
Celkem: 10 milionů Kč
Náklady města: 2 miliony Kč
Dotace SFŽP ČR: 6 milionů Kč
Půjčka s úrokem 1,5%: 2 miliony Kč
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí