zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mládě sovy ubili k smrti tři žáci řečanské základky

18.06.2004
Příroda
Mládě sovy ubili k smrti tři žáci řečanské základky
Řečany nad Labem - Když se na vzrostlých stromech školního areálu zničehonic začaly objevovat čtyři sovy, bylo to pro obyvatele z okolí i samotnou školu překvapením.
Dospělý pár kalouse ušatého a jeho dvě ochmýřená mláďata často vyhledávala větve borovic a břízy v těsné blízkosti školní budovy. Na nezvyklou podívanou se chodily s učiteli dívat celé třídy. Nic nenasvědčovalo tomu, že by soví rodině hrozilo ze strany lidí nebezpečí. Proto bylo také velkým překvapením, že jedno dopoledne našli mládě kalouse mrtvé.
Kameny a klackem
Jak se ukázalo, na jeho zabití se podílela trojice žáků. Podle ředitele školy Tomáše Zemánka, který ihned zahájil vyšetřování, se nakonec k ubití kalouse přiznali tři žáci. Dva z první třídy a jeden třeťák. Nejprve po sově házeli kamením a když spadla na zem, jeden z nich ji dobil klackem. K útoku došlo ještě před zahájením školního vyučování, přesto se pedagogové rozhodli smutnou záležitost vyřešit. Škola jednala s rodiči a v pondělí vyřkne konečný verdikt pedagogická rada. Podle ředitele zřejmě půjde o snížený stupeň v chování.
Škola s důrazem na ekologii
Událost postavila na nohy celou školu. O to více, že právě řečanská základka klade důraz na ekologickou výchovu.
\"Určitě nás to překvapilo, protože si myslím, že co se týká školy, máme dobrý ke zvířatům,\" sdělila učitelka prvního stupně Naďa Doubravová.
\"Roky už rozvíjíme aktivitu, kdy jsme si vzali patronaci nad zvířaty v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Adoptujeme zvířata, do této doby jich je osm. Kromě toho jsme letos začali i velice dobrou spolupráci s kladrubským hřebčínem a zapojili se také do labyrintu, který se začíná budovat v Brandýse nad Orlicí výsadbou stromů. Děti mají vztah k přírodě dobrý. To, co se stalo, je velice bolestivý, ale spíše individuální případ. Jako škola jsme vyvodili závěry a děti si z toho určitě ponaučení vezmou. I je samotné to bolí a překvapilo je, co dokáží spolužáci udělat.\"
Kalous ušatý není podle ornitologa Východočeského muzea v Pardubicích Vladimíra Lemberka na seznamu chráněných ptáků. V době hnízdění se na něj však vztahuje obecná ochrana. Nepamatuje přitom ze své praxe agresivní útok člověka vůči sově. Je to podle něj dáno i tím, že sovy mají oči, stejně jako člověk, vedle sebe a pták se dívá zpříma.
\"Je podobná člověku, i proto jsou člověku blízké,\" dodal přírodovědec.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí