zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K ropné havárii v Oleksovicích

18.06.2004
Havárie
K ropné havárii v Oleksovicích
 

Největší ekologická katastrofa za posledních 14 let

Když předminulý čtvrtek uviděli pracovníci společnosti Colas CZ rozraženou bránu do bývalé obalovny, pomysleli nejprve na zloděje. Zdaleka netušili, že se o chvíli později stanou prvními svědky vážné ekologické havárie.

V současné době Colas obalovnu nacházející se asi 3 km severovýchodně od Oleksovic nepoužívá. Jeho zaměstnanci tam byli naposled v pondělí 31. května odpoledne. Mezi pondělkem a čtvrtečním polednem kdosi násilím vnikl do objektu, dovezl dvě cisterny o obsahu pět a deset metrů krychlových, v zadní části areálu je vyklopil a odjel. Nádoby se převrátily a jejich obsah vytekl na zem. „Cisterny patrně obsahovaly oleje a ropné látky. Více budeme vědět až po rozboru vzorků,“ říká ing. Jaromír Mička, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Znojmo.

Patrně největší ekologická havárie za posledních 14 let přitom nekontaminovala pouze zeminu v areálu obalovny, ale zároveň ohrozila zdroj pitné vody pro nedaleké Hostěradice. Podle J. Mičky se obalovna nachází na okraji druhého pásma ochrany zdroje pitné vody pro tuto obec. „Zdroj je vzdálen asi půl kilometru vzdušnou čarou od místa znečištění,“ upřesňuje hostěradický starosta František Schneider, který byl velmi překvapen tím, co se stalo. „Žádná havárie tam nikdy nebyla,“ dodává muž, který vede hostěradickou radnici.

Patnáct tisíc litrů olejů a ropných látek dokáže zamořit stovky tun zeminy. Již ve čtvrtek večer začal Colas odbagrovávat zasaženou plochu. Do sobotního poledne bylo naloženo do kontejnerů zhruba 100 m3 neboli 200 tun hlíny nasáklé cizorodou látkou. Zpočátku je firma A.S.A. odvážela do Bavor u Mikulova, kde se kontaminovaná zemina vypaluje. Když koncentrace cizí látky v odebírané hlíně poklesla, začali ji převážet do únanovského areálu společnosti A.S.A. „Zamořenou zeminu ukládáme bokem. Podle výsledku rozboru ji buď necháme převézt do Bavor, nebo se přehrne na vlastní skládku,“ vysvětluje vedoucí dopravy Colasu ing. Vít Břínek. 

Po odebrání zasažené zeminy mají být provedeny sondy, které by měly potvrdit, že už je vše čisté.

Policisté z Obvodního oddělení Prosiměřice případ převzali ve čtvrtek po poledni. „Případ jsme napřed šetřili jako přestupek. V pátek ráno byl překvalifikován na trestný čin ohrožení životního prostředí,“ uvádí znojemská policejní mluvčí Mgr. Lenka Drahokoupilová. Pachatel je zatím neznámý. Možný trest se odvíjí od výše škody. „Ta zatím nebyla vyčíslena,“ upozorňuje L. Drahokoupilová.

ZDROJ: www.znojemsko.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí