zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraje neprosazují obří spalovnu

21.06.2004
Odpady
Kraje neprosazují obří spalovnu
Spalovnu odpadu, kde dojde i k energetickému využití, by měla provozovat společnost EVO Opatovice.

Východní Čechy - V Plánu odpadového hospodářství, který schválili zastupitelé Královéhradeckého kraje, je spalování odpadu jmenováno jako jedna z variant likvidace komunálního odpadu.
\"Plán odpadového hospodářství není vázán na kroky týkající se schvalování jednotlivých projektů, proto jej krajský úřad s výstavbou uvažované spalovny v objektu opatovické elektrárny nijak nespojuje. Společně s Pardubickým krajem jsme se ujistili, že se jedná o komunální projekt, a proto jsou rozhodující stanoviska dvou největších měst, jako dodavatelů odpadu, Hradce Králové a Pardubic,\" informoval nás radní Královéhradeckého kraje Miloslav Plass.
Počítá se i s jinou variantou likvidace odpadu. Nejekologičtější je třídění a zpětná recyklace, ovšem zde následuje další stupeň - spalování a následně stejně skládování toho, co zbyde. \"Existují různé stupně likvidace odpadu podle vlivu na životní prostředí a spalovna rozhodně není na vrcholu toho, co by bylo nejcitlivější ve vztahu k přírodě,\" uvedl Plass. Zdůraznil však, že jednoznačně stojí nad skládkováním.
Plánem odpadového hospodářství se má zastupitelstvo Pardubického kraje zabývat příští týden. V dubnu obdržel kraj dvě petice proti výstavbě velkokapacitní spalovny odpadu v Opatovicích nad Labem. O té se ovšem ani schválením plánu nerozhodne.
\"Závazná část plánu odpadového hospodářství obsahuje přehled strategických cílů a opatření. Neurčuje však žádný konkrétní způsob ani realizaci konkrétního zařízení,\" vysvětluje krajský radní zodpovědný za životní prostředí Petr Šilar.
\"V plánu je pouze konstatováno, že jednou z možností zpracování zbytkového komunálního odpadu je i jeho energetické zhodnocení. Plán tedy neřeší realizaci zařízení v Opatovicích,\" dodal Šilar.

- Náklady na spalovnu jsou 2,5 milardy korun, přičemž 70 procent uhradí Unie.
- Názory na projekt se různí, proti jsou ekologičtí aktivisté.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
9. 2020
23.9.2020 - Seminář, školení
EA Hotel Populus, Praha
11
11. 2020
11-13.11.2020 - Konference
Zámek Děčín
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí