zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé se proti záměru státu začínají bouřit

22.06.2004
EIA
Obyvatelé se proti záměru státu začínají bouřit
VYSOČINA - Šok! Krajinu Vysočiny by měl protnout kromě již stojící dálnice D1 také koridor vysokorychlostní trati. Ta však vůbec nekopíruje dosavadní trasu železnice. \"Jedná se o zcela novou trať, po které by vlaky mohly jezdit rychlostí kolem 300 kilometrů za hodinu,\" vysvětluje ekolog Filip Lysák.

Jiří Čada

Lidé se děsí! Rychlodráha bude neprodyšně oplocena a bude mít šest set metrů široké ochranné pásmo.

Navrženy jsou dvě varianty vedení rychlodráhy. Obě se však dotknou desítek obcí. Krajina bude necitlivě rozdělena!

\"To je neskutečné! Jsme součástí chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Ochranáři nám tu nařizují, jak mají vypadat střechy domů, okna a nyní tohle,\" rozčiluje se Markéta Musilová ze Sázavy. Koridor by měl vést přímo nad její obcí. Mladá zemědělská inženýrka se o záměru státu dozvěděla teprve minulé pondělí a od té doby doslova bije na poplach. \"Žádám o pomoc různé ekologické organizace. Lidi tady si ještě tu hrůzu, která jim hrozí, neuvědomují,\" říká Markéta Musilová a ukazuje přímo v terénu, kudy trať povede.

Podnikatel Ladislav Vítek ze Zhoře je původní profesí antropolog, v současnosti vyučuje také ekologii. Jižní koridor rychlostní dráhy by měl vést jen několik stovek metrů od jeho domu. \"Pro přírodu na Vysočině by to byla tragédie. Důsledky doslova brutálního rozdělení této krajiny dálnicí D1 jsou již známy, tohle už by byla přímo katastrofa,\" varuje Vítek.

Krajský úřad chystá nyní výstavbu rychlodráhy zahrnout do územního plánu. Lidé by svůj názor měli vyjádřit do 28. června.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí