zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělce čeká úkol za miliardy

22.06.2004
Voda
Zemědělství
Zemědělce čeká úkol za miliardy


Praha Zemědělské firmy se budou muset do roku 2007 vypořádat s problémy průniku škodlivých dusičnanů do půdy a vod. Úřady odhadují, že to přijde na více než pět miliard korun. \" Do ochrany vod před dusičnany bude v zemědělství třeba investovat asi 5,35 miliardy korun,\" řekl Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva zemědělství. Jde o náklady na dostavbu nebo obnovu skladovacích prostor pro statková hnojiva a výdaje na úpravu stájí. Aktualizovanou strategii financování nitrátové směrnice EU projednala nedávno vláda. Inspektoři životního prostředí už na dusičnany zacílili pozornost. Jde o silně karcinogenní látky, které podporují vznik rakoviny. Dostávají se do spodních vod buď trvalým přehnojováním pozemků, nebo jejich špatným uskladněním. Mnoho skladů na hnojiva je v dezolátním stavu, nebo dokonce existují i staré sklady, kde ani nikdo již o pytlích s umělými hnojivy neví a nechají se napospas rozkladnému procesu.
Přitom dusitany a dusičnany ve vodě působí velkou neplechu. Při trvalé konzumaci takto \" upravené\" vody je člověk vystaven řadě neduhů.\" Krev se odkysličuje a u malých dětí může dojít k poruše krvetvorby a dušení,\" uvedl internista Jan Jirků z Hradce Králové. Je navíc všeobecně známé, že jde o rakovinotvorné chemikálie. Požadavky směrnice by měli zemědělci splnit do roku 2007. \" Nitrátová směrnice je tvrdší v tom, že ještě přísněji sleduje u svažitých terénů vyhnojování pozemků hnojem a kejdou. Nesmí stékat do vodních toků,\" uvedl Jan Hajda, předseda Zemědělského družstva Sedlec na Břeclavsku.
\" Zvyšují se investice do kalového hospodářství. Ve velkých zemědělských podnicích by měl být jeden člověk vyčleněn na práci s hnojivy,\" uvedl. Jedná se proto i o neinvestiční náklady, které podle odhadu ministerstva zemědělství dosáhnou až 26 milionů korun ročně.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského bude ochrana vod před dusičnany pro rolníky velmi náročnou záležitostí. Jejich požadavkem bylo proto posunutí termínu pro splnění nitrátové směrnice až na počátek roku 2009.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí