zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

22.06.2004
Obecné
Krátce - různé

TĚŽBA DŘEVA BYLA LONI JEDNOU Z NEJVYŠŠÍCH
V ČR se loni vytěžilo zhruba 15,14 milionu metrů krychlových dřeva, což je jeden z nejvyšších objemů v posledních desetiletích. Meziročně se těžba zvýšila o čtyři procenta. Nárůst ovlivnila vyšší nahodilá těžba, která se zdvojnásobila na 8,2 milionu metrů krychlových. Podílely se na ní hlavně kůrovcové dříví a větrné polomy. Těžba se v tuzemsku pohybuje kolem 14 milionů metrů krychlových ročně. Běžný roční přírůstek činí asi 17 milionů metrů krychlových, takže zásoby dřeva v lesích rostou. Podmínky pro vývoj zdravotního stavu lesa byly podle ministerstva zemědělství loni nepříznivé. Extrémní povětrnostní podmínky vyústily v dlouhodobé sucho, v některých oblastech až katastrofálního rázu. Poškození lesa se proti roku 2002 výrazně zvýšilo, především kvůli polomům a nedostatku srážek.

Ačkoli vláda pozastavila na pět let geologické průzkumy oblastí, kam se bude ukládat do hlubin země vyhořelý jaderný odpad, odpůrci z navržených lokalit nehodlají čekat takovou dobu v nečinnosti. Necelé dvě desítky starostů či jejich zástupců z obcí, kde se navržené tuzemské lokality nacházejí, podepsaly v Lodhéřově společné prohlášení. V něm se dožadují změny zákonů. Chtějí, aby obce byly státu rovnocenným partnerem při rozhodnutí, kde nakonec úložiště vznikne

Averzi vůči tzv. ekologickým organizacím má asi darebák, který navštívil kancelář hnutí Duha v Olomouci. Zdemoloval tam zařízení, čímž způsobil škodu za 60 tisíc korun.

Členové Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí zahájí dnes každoroční kroužkování mladých čápů bílých. Za pomoci plošiny navštíví dvě desítky hnízd na Vsetínsku, Hranicku a Novojičínsku, kde by měli označit 30 až 40 čápů. Kroužkování čápů provádějí členové valašskomeziříčského ČSOP již několik let jako součást výzkumu mapujícího tah tohoto chráněného živočicha. \"Čáp se ale dožívá až 20 let, takže na výsledky si ještě nějaký čas počkáme,\" uvedl organizátor akce Miroslav Dvorský. Druhá polovina června je podle ekologů ke kroužkování nejvhodnějším obdobím.

Sdružení Lysin odmítá kácení
Ekologičtí aktivisté z občanského sdružení Lysin se odvolalo proti rozhodnutí odboru životního prostředí. To rozhodlo, že budou vykáceny některé dřeviny v místech trasy budoucího lyského obchvatu. Dokud krajští zastupitelé nevyřeší odvolání občanského sdružení, nemůže být vydáno stavební povolení. Termín stavby obchvatu se tak opět posouvá.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí