zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Silnice R35 opět na jednání zastupitelů Pardubicka

24.06.2004
EIA
Silnice R35 opět na jednání zastupitelů Pardubicka

Zastupitelé Pardubického kraje mají na čtvrtečním jednání od 14 hodin opět jednat o silnici R35, neboť jedním z bodů programu je podání informace o stavu schvalování konceptu územního plánu kraje. Proti doporučené severní variantě se zatím postavilo osm obcí v její trase, dvacet pět občanských sdružení a kolem dvou tisíc signatářů petice ve Sloupnici, v Řetové a v městské části České Třebové Lhotce. Kritici R35 očekávají, že na zastupitelstvu budou také předloženy výsledky jednání zástupců kraje a Ministerstva životního prostředí, které ve svém stanovisku podporuje jižní variantu.

 

„Na zastupitelstvo se samozřejmě přijedeme podívat, neboť chceme vědět, jaký postoj k R35 po personálních změnách vlastně Ministerstvo životního prostředí nyní zaujímá,“ prohlašuje Miroslav Patrik z Dětí Země.

 

Krajští úředníci již v únoru předali na MŽP zdůvodnění, proč se zastupitelé přiklonili k severní variantě. Dále následovalo jednání s ředitelkou odboru Jaroslavou Honovou, neboť MŽP ve svém stanovisku z hlediska vlivů na životní prostředí doporučilo jižní variantu, takže kraj se ho pokouší změnit ve prospěch severní.

 

“Vzhledem ke komplikacím s variantami R35 očekáváme, že koncept bude chválen až na konci roku, takže to patrně bude jeden z hlavních úkolů nové zastupitelstva,“ uvažuje od dalším vývoji Patrik.

 

Před schválením konceptu je ještě nutné vypracovat tzv. souborné stanovisko, které se musí dohadovat se státními orgány a zároveň se musí vypořádat s námitkami obcí a majiteli nemovitostí. A to nemusí být vzhledem k silnému odporu proti severní variantě R35 snadné.

 

Severní variantu R35, která je o šest miliard korun dražší a která prochází v těsné blízkosti řady domů, odmítá osm obcí v její trase - České Heřmanice, Přívrat, Rybník, Řetová, Sloupnice, Tisová, Vračovice-Orlov a Zálší. Proti jižní variantě není žádá obec či město v její trase.

 

 

Další informace poskytne:

1) Ing. Bohumil Burdych, vedoucí oddělení územního plánování a stavebního řádu na krajském úřadě v Pardubicích – telefon 466 026 303, bohumil.burdych@pardubickykraj.cz

2) Ing. Jaroslava Honová, ředitelka odboru EIA, SEA a IPCC na Ministerstvu životního prostředí – telefon 267 121 111, jaroslava_honova@env.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí