zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

24.06.2004
Obecné
Krátce - různé

Návrh Evropské komise na změnu legislativy určující pravidla pro odstraňování stád skotu, ve kterých se objevila BSE, byl schválen Stálým výborem pro potravní řetězec a zdraví zvířat. Nový návrh by měl snížit náklady zemědělců. Předpokládá, že podle nových pravidel by už nebylo třeba vybít celý chov, ve kterém se BSE objevila, ale bude třeba utratit zvířata ze stejné \"skupiny\". Tedy zvířata narozená přibližně ve stejnou dobu ve stejném stádě, která mohla být jako telata krmena stejným potenciálně nakaženým krmivem.

Pod hlavičkou 6. rámcového programu bude na výzkum v oblasti kvality a bezpečnosti potravin věnováno 192 milionů EUR. V rámci poslední výzvy k podávání přihlášek projektů bylo podáno 185 přihlášek a z nich vybráno 44 projektů, které budou spolufinancovány z prostředků EU. Další prostředky jsou věnovány na tzv. integrované projekty a vytváření networks of excellence, STREP a specifick

Jihlava Ochránci přírody z jihlavské základní organizace sledují trvale výskyt ohrožených a vzácných druhů živočichů v bývalém okrese Jihlava. Poznatky o rozšíření například perlorodky říční, škeble rybničné, raků, mravenců, mloka skvrnitého, všech druhů žab a čolků, ještěrek a užovek, dále ptáků, ježků, netopýrů a vrápenců, plchů, sysla obecného, vydry říční, jezevce lesního, norka evropského a dalších rádi přijmou také od zástupců široké veřejnosti. Kontaktovat je může každý v případě ptactva na adrese: Vojtěch Kodet, S. K. Neumanna 4, 586 01 Jihlava, 608 036 024 a u ostatních živočichů: Jaromír Maštera, Slavíčkova 22, 586 02 Jihlava, 732 877 955.

Lužná/Rakovník - Skládka inertního (většinou pevný, stavební, netoxický) materiálu v Lužné z důvodu naplnění kapacity byla uzavřena. Město Rakovník, které tuto skládku používalo, právě řeší způsob rekultivace. Podle místostarosty Luďka Štíbra bude sanace skládky mnohem levnější než podobná akce v Kounově, kam Rakovník vyvážel svůj komunální odpad. Zde rekultivace vyšla na deset milionů korun. Rekultivace skládky v této lokalitě je již dokončena. \"Připravujeme výběrové řízení na rekultivaci, stačit zde bude asi jen zavezení skládky,\" řekl k případu luženské skládky Štíbr. Skládka byla oplocena. V současnosti se inertní odpad vozí do rakovnického sběrného dvora a dále se převáží na skládku Vrbička u Podbořan, která částečně rakovnické radnici patří.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí