zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad ze skládky hyzdí les

01.07.2004
Příroda
Odpad ze skládky hyzdí les

Obrovská černá skládka hyzdí přírodu ve Skuhrově. Obecní úřad se k ní nehlásí a odmítá rekultivaci. Majitel přilehlého lesa se bouří. Vítr totiž roznáší odpad v okruhu desítek metrů. Kdo zařídí nápravu?

BOHUMIL TARABA

Skuhrov - Hromady stavební sutě, plastů i dalšího odpadu jsou na černé skládce ve Skuhrově. Kdysi zde byla oficiální skládka, jejíž provoz řídil obecní úřad. V roce 1995 byla činnost skládky ukončena a zastupitelé tento fakt oznámili tehdejšímu okresnímu úřadu.

\"Rekultivace by byla nákladná a proto jsme ji z finančních důvodů odmítli. K oficiálnímu dopisu se nám tehdy nikdo nevyjádřil. Neznamená to ale, že bychom skládku neupravili. Navezli jsme tam zeminu a odpad zahrnuli,\"

uvedl starosta Skuhrova Zdeněk Trnka. Podle úředních listin měla obec předat zrekultivovaný pozemek státnímu statku. Ten tuto půdu podle Zdeňka Trnky odmítl. Na bývalou skládku nyní vyváží odpad firmy i občané z okolí. Obec tvrdí, že za tuto situaci neodpovídá, protože pozemek patří Lesům České republiky Benešov. Podnik je ale údajně jiného názoru. Správce přilehlého lesa se bouří, že kvůli větru končí odpad ze skládky mezi stromy.

\"Pokud by byla hotová rekultivace a vzniklo zde pole, lidé by sem odpad neukládali,\"

řekl jeden ze správců soukromého lesa Miroslav Jančí. Kontrolu rekultivace zatím žádný z orgánů státní správy neprovedl, protože neměl důvod. Stanovená lhůta totiž vyprší až za tři roky. Ani vznik černé skládky nebudou zřejmě řešit vyšší úředníci.

\"Povinností každé obce je kontrolovat, jak občané i firmy využívají zavedený systém likvidace komunálního odpadu. V tomto konkrétním případě tedy Městský úřad Beroun jako obec s rozšířenou pravomocí nemá žádné kompetence,\"

uvedla mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová. Jak bude celá kauza pokračovat, není jasné. Pokud se prokáže, že si obec neplní povinnosti, státní úředníci v oblasti ochrany přírody zasáhnou. K případu se vrátíme v některém dallším vydání Berounského deníku.

Důvody odmítnutí rekultivace
. Obec odmítla rekultivovat skládku kvůli nedostatku peněz. Náklady by se vyšplhaly na milion korun.

Fotografie:
Odpad z černé skládky ve Skuhrově hyzdí blízký les i pole. Správci soukromého majetku Miroslav Jančí (vlevo) a Zbyněk Čermák ukazují na haldy plastů, sutě i zahradního odpadu.
Foto Bohumil Taraba

Zdroj: Berounský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí