zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolo není respektovanou dopravou

12.07.2004
Obecné
Kolo není respektovanou dopravou
Miroslav Patrik, zástupce sdružení Český a slovenský dopravní klub a Děti Země, tvrdí, že hlavním důvodem pomalého rozvoje cyklistické dopravy v republice je současný životní styl politiků.
\"Lidé, kteří rozhodují o cyklistických stezkách, vůbec na kole nejezdí. Spíše jezdí autem nebo hromadnou dopravou. Cyklistika není jejich stylem,\" domnívá se Patrik.


hn: To ale přece ještě neznamená, že nemusí podporovat cyklistickou dopravu.
V Brně byl zastupitel, který jezdil na kole, a byl jediný z pětapadesátičlenného zastupitelstva, který se věnoval jenom cyklistickým stezkám. Stejně se mu to nepodařilo dotáhnout do konce. Není to životní styl jezdit po městě za jiným cílem než rekreačně.


hn: Česko je poměrně hornatá země. Není to pro rozvoj cyklistiky nevýhodou?
Mnohá města na západě leží také v kopcích a kola dneska už mají spoustu převodů, jsou tak dokonalá, že člověk nemusí vydávat velkou sílu, aby překonal překážky.


hn: Ve státním rozpočtu i obecních pokladnách není mnoho peněz. Nedávají tedy úředníci peníze místo na cyklostezky na jiné akce, které jsou podle nich potřebnější?
Peníze se dají vždycky najít. A když vidím, za co všechno se ze státního rozpočtu utrácejí... Jeden kilometr cyklostezky vyjde v průměru na milión korun, to nejsou žádné velké peníze.


hn: Je vůbec kolo mezi veřejností dostatečně oblíbeným dopravním prostředkem?
Zatím u mnohých lidí přetrvává představa, že jezdit na kole do práce je něco podřadného, nedůstojného. Že by někdo přijel do práce na kole, převlékl se a ještě se tím chlubil, to se moc neděje. Lidé se spíše baví o tom, jak jeli autem, jaký má jejich vozidlo výkon. Kolo ještě není respektovaný dopravní prostředek jako auto, vlak či letadlo. Jenže jezdit na kole není žádná ostuda


hn: A vy na kole jezdíte často?
Deset let jsem jezdil po Brně veřejnou dopravou, teď už dvanáct let jezdím na kole. Také to byl u mě takový malý přerod. Zjistil jsem, že na kole se všude dostanu rychleji a cítím se i svobodnější. Dnes se bez kola takřka nikam ani nehnu, městskou hromadnou dopravu využívám skutečně jenom málokdy.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí