zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obavy z neznáma

12.07.2004
Chemické látky
Obavy z neznáma
Na setkání evropských ministrů zdravotnictví, kteří se pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) sešli v Budapešti, zazněla zdrcující kritika nedostatečné ochrany celé lidské populace, ale zejména dětí, před neznámými účinky chemikálií. Vědci upozorňují, že znečištěné životní prostředí se podílí na všech zdravotních potížích, nemocích a úmrtích ve věku od narození do 19 let přinejmenším jednou třetinou.

Americký vědec Philip Landgigan upozornil, že lidé se setkávají s tisíci látkami, s nimiž nikdy v historii do styku nepřišli a jejichž vliv na organismus vesměs není znám.

Ministři přijali deklaraci, která požaduje důkladnější výzkum dopadů působení historicky nových chemických látek v prostředí na lidský organismus. Požadují také nastolení kurzu ostražitosti vůči novým chemikáliím všeho druhu a chtějí přísnější postup v případě, že se u těchto látek objeví byť jen podezření, že mají nežádoucí účinky.

Zástupci chemického průmyslu upozorňují, že nový kurz může vrátit chemický výzkum o patnáct let zpátky. A varují, že se budou bránit; zatím padaly jen obecné poznámky o mezinárodní legislativě upravující ekonomické prostředí.

O hloubce rozporu mezi zdravotníky a chemickým průmyslem svědčí, že významný vědec Philippe Grandjean z Institutu veřejného zdraví při University of Southern Denmark přirovnal chemický průmysl k tabákovému.

Nový trend v politice ochrany zdraví povede k tomu, že čím dál větší část chemického průmyslu se postupně dostane pod podobnou regulaci, jaké je dnes podroben farmaceutický průmysl. Důsledkem bude výrazné zpomalení a prodražení výzkumu nových chemických látek.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
20
11. 2019
20.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
INISOFT s.r.o.
11
12. 2019
11.12.2019 - Seminář, školení
Praha, Occidental Five
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí