zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad Vírskou přehradou je načerno postavené závodiště

13.07.2004
Příroda
Nad Vírskou přehradou je načerno postavené závodiště
Nepovolené stavby výrazně zasahující do krajiny se objevují i na Vysočině. Jenom pár set metrů nad Vírskou přehradou nedaleko obce Chlum je dokonce nelegálně postavená motokrosová trať. Úředníci Městského úřadu v Bystřici nad Pernštejnem začali stavbu závodiště prověřovat na základě upozornění anonyma.
Načerno zřízená motokrosová trať zabírá asi tříhektarovou louku. Jsou na ní uměle postavené skoky a další terénní úpravy potřebné pro motokrosový sport. Nechybějí ani malá tribuna pro diváky a startovací zařízení. Podle zjištění úředníků bystřické radnice nemá závodiště stavební povolení a je postavené v rozporu se zákonem o ochraně zemědělského půdního fondu. Navíc leží ve druhém vnitřním pásmu hygienické ochrany vodní nádrže.

Závodiště se musí zrušit

Stavbu motokrosové tratě prověřovali na místě úředníci odboru životního prostředí a stavebního odboru. \"Opravdu tam existuje areál obdobné velikosti jako v Písečské zmoli. Jsou tam minimálně stavby startovacího zařízení a terénní úpravy podléhající stavebnímu povolení,\" uvedl vedoucí stavebního odboru Stanislav Bartoš.
Z hlediska ochrany životního prostředí a vody ve Vírské přehradě nezjistil odbor životního prostředí bystřické radnice na závodišti žádné velké nedostatky. \"Prošli jsme celou lokalitu a nenalezli žádnou kontaminaci půdy ropnými látkami, ani erozní splach. V každém případě se ale jedná o porušení zákona o ochraně zemědělského půdního fondu,\" konstatoval vedoucí odboru životního prostředí František Klimeš. Podle něho je nutné trať zrušit a louku uvést do původního stavu. To bude znamenat odstranění několika skoků a staveb. Pokud k tomu nedojde, může majiteli pozemku hrozit za porušení zákonů sankce.
Ve hře by byla možná i legalizace trati, ale to Klimeš prakticky vylučuje. \"Bylo by nutné vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Protože místo leží v pásmu hygienické ochrany, bylo by to ale příliš nákladné. Odhaduji to asi na milión korun,\" poukázal na problém nákladů František Klimeš. Navíc by snaha o oficiální zřízení závodiště narazila také na právní odpor. \"Určitě by to neschválil krajský úřad a také náš odbor by byl proti,\" dodal Klimeš.

Starosta nic nevěděl

Načerno postavená motokrosová trať leží v katastru obce Vír. Podle místních z nedalekého Chlumu se sem na závody sjíždějí desítky závodníků. Obyvatelům Chlumu motokrosové závody nijak zvlášť nevadí. \"Nás se to ani netýká, je to na katastru obce Vír. Nijak velký není ani hluk, takže nám to nevadí. Ani lidé, se kterými jsem o tom mluvil, si nijak nestěžují. Kolik let to tady funguje, to si přesně nevzpomínám.,\" řekl jeden z místních obyvatel. Zjištění o existenci motokrosové trati bylo překvapením především pro úředníky. Vírský starosta Ladislav Stalmach (NEZ) se o závodišti dozvěděl teprve před několika dny.
\"Nevěděl jsem o tom a nyní budeme spolupracovat se stavebním odborem a životním prostředím, aby se to dalo do pořádku, Buď zlegalizovalo, nebo odstranilo. Kontaktovali jsme i majitele,\" řekl Stalmach.
Majitelem pozemku, na němž leží motokrosová dráha, je Zdeněk Havel z Víru. \"Věc je v šetření, takže se k tomu nebudeme zatím vyjadřovat,\" řekla manželka majitele.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí