zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebezpečný plevel čeká likvidace

13.07.2004
Příroda
Nebezpečný plevel čeká likvidace
Chřibská - Křídlatku japonskou a sachalinskou ve Chřibské likvidují v těchto dnech pracovníci Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Spolu s bolševníkem velkolepým patří mezi nejnebezpečnější plevele v Česku.
Křídlatka totiž svou velkou agresivitou osídluje stále další lokality, kde vytváří mohutné porosty, vytlačuje původní rostliny a na nich závislé živočišné druhy. Množí se všemi známými způsoby semeny, vegetativně i podzemními oddenky.
Zlikvidovat křídlatku jen na jediném místě nemá smysl.
\"Proto jsme se domluvili i s Povodím Ohře, aby nám jejich pracovníci pomohli s likvidací plevele i v oblastech mimo území CHKO. Potřebovali bychom zlepšit komunikaci s vlastníky pozemků mimo chráněnou oblast a vysvětlit jim, o jak nebezpečný plevel jde,\" řekla Monika Radoňová z oddělení zemědělství Správy Chráněné krajinné oblasti Lužické hory.
O tom, že je zapotřebí při likvidaci křídlatky jednat koordinovaně, je přesvědčen i ředitel CHKO Labské Pískovce Werner Hentschel.
\"Zaměřili jsme se na celý tok Kamenice. Zbavit plevele jen některé úseky nemá smysl. Za rok by tam křídlatka rostla znovu,\" řekl. Dodal, že Labské pískovce mají jednu výhodu. Na většině svého území sousedí s CHKO Lužické hory, kde se likvidace provádí, a s Národním parkem České Švýcarsko.
I tam mají likvidaci křídlatky za důležitý úkol.
\"Zaměřili jsme se na území Soutěsek a vlastně celé povodí Kamenice a Křinice,\" potvrdil ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Zdeněk Patzelt.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí