zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištění vody se loni po záplavách roku 2002 dostalo do normálu

14.07.2004
Voda
Znečištění vody se loni po záplavách roku 2002 dostalo do normálu
PRAHA - Díky obnově čistíren odpadních vod zničených povodněmi v roce 2002 se loni dostalo znečištění českých řek do normálu. Ve srovnání s katastrofálním rokem 2002 z kanalizací do vody vyteklo o 44.000 tun méně organických rozpustných látek a o 23.527 tun méně nerozpustných látek. Přibylo rozpuštěných anorganických solí, a to o 93.328 tun, kvůli změně v evidenci těchto látek. Do loňska Povodí Vltavy tyto látky hlásilo pouze v případě, že jejich koncentrace překročila 700 miligramu na litr, nyní monitoruje i nižší.

Výrazně se po opravách čistíren zlepšila kvalita vody v Českých Budějovicích, Písku a Praze. Množství nečistot se dostalo na úroveň roku 2001. Dalšími městy, kde se podařilo snížit množství vypouštěných nečistot, jsou Ústí nad Labem, Most, Klatovy, Liberec, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště a Třebíč.

Mezi podniky loni výrazně míň znečišťovaly českokrumlovské Jihočeské papírny Větřní, Jihočeské papírny Loučovice a papírny Štětí. Naopak oproti roku 2002 vypustily do vody víc špíny Lovochemie Lovosice a Papírny Bělá v Bělé pod Bezdězem. Konstatuje to zpráva o vodách, kterou ve středu probere vláda.

Česká inspekce životního prostředí loni vyšetřovala 316 havárií, při nichž unikly do vody znečišťující látky. V téměř polovině případů šlo o ropné látky. Nejpočetnější byly úniky způsobené dopravními nehodami, následovaly havárie v odpadovém hospodářství.

I když v porovnání s rokem 1990 ubylo rozpustných organických nečistot v českých vodách o 92 procent, nerozpustných o 89 procent a anorganických solí o 13 procent, většina řek není kvůli komunálnímu znečištění vhodná ke koupání. V průmyslových aglomeracích jsou místy stále ještě zvýšené koncentrace těžkých kovů a polychlorovaných bifenylů, nejhůř je na tom Bílina u ústí do Labe, řeku znečišťují chemičky na jejích březích - Chemopetrol v Litvínově a ústecká Spolchemie. Oproti minulým letům tam ubylo pouze rtuti. Dalšími velmi silně znečištěnými řekami jsou Svratka pod Brnem, horní úsek Jihlavy, přítok Bíliny Bystřice, Rakovnický potok a Zákolanský potok, který vtéká do Vltavy pod Prahou.

Těkavé chlorové látky, typické pro průmyslové aglomerace, nejvíc znečišťovaly vedle Bíliny Olši, Ostravici a Divokou Orlici. Polychlorované bifenyly jsou problémem v Labi pod Pardubicemi a v Olšavě u Uherského Brodu.

Zvýšené koncentrace kadmia z průmyslových emisí loni hydrologové naměřili na Ostravsku v Olši a Odře. Tento těžký prvek znečišťuje také středočeskou Litavku, tam pochází z důlních vod a kovohutí. Víc olova, než činí průměr, je ve Svatavě v Sokolově, Litavce, Nise pod Jabloncem, kde je také zvýšená koncentrace niklu, mědi a zinku. Nejvyšší koncentrace arzenu je v Čechách v okolí Sokolova - v Bystřici v Ostrově nad Ohří a v Chodovském potoce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí